SEYAHAT

Zeugma mozaik müzesi hakkında bilgiler!

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyaca ünlü mozaikleri görebileceğiniz inanılmaz bir yer. Geç Antik, Erken Süryani ve Roma döneminden eserleri inceleyebileceğiniz müzede vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız! Ares Mars Heykeli ve Çingene Kızı..

Zeugma mozaik müzesi hakkında bilgiler!

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyaca ünlü mozaikleri görebileceğiniz inanılmaz bir yer. Geç Antik, Erken Süryani ve Roma döneminden eserleri inceleyebileceğiniz müzede vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız! Ares Mars Heykeli ve Çingene Kızı Mozaiği eserlerinin ev sahibi olan Zeugma Mozaik Müzesi, Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde Sergilenen Eserler

Türkiye’de mozaik sanatı denilince akla hemen Zeugma geliyor. Çünkü Zeugma mozaikleri, dünyanın en değerli eserleri arasında. Sahne ve figürlerdeki renk kullanımı, anatomi ile perspektif bilgisi ve bunların yansıtılış biçimi, tam anlamıyla eşsiz!

Poseidon Mozaiği

Zeugma Müzesinin en ünlü eserlerinden biri Poseidon, yani Deniz Tanrısı Tethys mozaiği. Arkeologlar, Zeugma Poseidon mozaiğini 2000 yılında keşfetmiş. Bir Roma villasında bulunan Poseidon mozaiği, milattan sonra 2. yüzyıla tarihleniyor. Zeugma müzesindeki Poseidon mozaiği, söz konusu Roma villasının havuzunun tabanını süslüyordu.
Düşünsenize; bundan binlerce yıl önce bir evin yüzme havuzu var ve dibinde el yapımı bir mozaik tablo var. Muhteşem bir lüks! Araştırmacılar bu mozaikten ve villadaki diğer tablolardan yola çıkarak villa sahibinin denizcilik ve deniz ticareti ile uğraştığı sonucuna varmışlar.

Çingene Kızı Mozaiği

Çingene Kızı mozaiği, Zeugma antik kenti içerisinde 1998 – 1999 yıllarında Zeugma kazıları çalışması sırasında keşfedilmiş. Mozaik o kadar etkileyici ki hem antik kentin hem de Gaziantep’in de simgesi olmuş.
Mozaik içerisindeki figüre çingene kızı diyorsak da kişinin cinsiyeti tam olarak belli değil. Bu durumda bir tartışma konusu olmuş. Mozaik konusunda bir başka tartışma da figürün yer tanrıçası ve tanrıların anası Gaia ya da Büyük İskender olduğu üzerine.

Mozaiğin isminin çingene kızı olmasının nedeni ise kabarık saçları ortadan ikiye ayrılmış ve ensesinden bir eşarpla bağlanmış figürün kulaklarında iç içe geçmiş iri halka küpe bulunması. Mozaik, öncelikli olarak Gaziantep arkeoloji müzesinde sergileniyordu. Bunun yanı sıra 2011 yılından beri Zeugma mozaik müzesinde sergileniyor.

Athena Heykeli

Müzenin en önemli eserlerinden biri de Athena Tapınağı’nın bir bölümü olan Athena Heykeli. Atina metropolünün tanrıçası ve baş koruyucusu Athena’nın heykeli iki parça şeklinde bulunmuştu. Parçalar birleştirildi ve müzenin girişine yerleştirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL