Aktüel

Zeki Demirkubuz kimdir?

Yurdum insanı her zaman ilk önce kişinin doğduğu yeri bilmek ister. Bu yüzden Zeki Demirkubuz kimdir sorusunun en merak edilen yanıtını hemen verelim. Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 yılında “gül..

Zeki Demirkubuz kimdir?

Yurdum insanı her zaman ilk önce kişinin doğduğu yeri bilmek ister. Bu yüzden Zeki Demirkubuz kimdir sorusunun en merak edilen yanıtını hemen verelim. Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 yılında “gül şehri” olarak bilinen Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. Ortaokulu Isparta’da okudu ve daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Burada liseye başlamasına rağmen yarıyıl tatilinde okulu bıraktı ve fabrika ve atölyelerde çalışmaya başladı.

1980 darbesinden sonra komünist faaliyetler gerçekleştirdiği gerekçesiyle 3 yıl hapis yattı ve bu sürede işkence gördü. Hapiste kaldığı sürede edebiyata ilgi duymaya başladı ve çok geçmeden Dostoyevski ile tanıştı. En çok Suç ve Ceza adlı eserden etkilendi. Zeki Demirkubuz o zamanı şöyle anlatıyor:

“17 yaşımdan 21 yaşıma kadar hapiste yattım. Şimdi tamamen inançsızım ama ateist değilim: Kuşku duymaya inanıyorum; bu da benim komünist olmamı ya da herhangi bir başka ideolojinin takipçisi olmamı imkansızlaştırıyor. Suç ve Ceza’yı ilk kez hapishanede okudum; yaşamakta olduklarımı anlamama gerçekten yardımcı oldu. Hapishanede geçirdiğim sürenin bir şeylere yol açacağını hissettim. Yazar olacağımı sanıyordum ama yönetmen oldum.”

Hapisten çıktıktan sonra birçok farklı şehirde işportacılık yaptı ve askerliğini erteleyebilmek adına dışarıdan liseyi bitirdi. Daha sonrasında ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten‘in yanında giriş yapan Zeki Demirkubuz, 22 yaşından 30’una kadar birçok farklı yönetmenin asistanlığını yaptı. 1994 yılında ilk uzun filmi C Blok‘u çekti ve böylece yönetmenlik kariyerinin ilk adımını atmış oldu.

Kendi yapım şirketi olan “Mavi Filmcilik Limited Şirketi”ni kurdu
Bu şirketi Yeşilçam’ın dışına kuran Zeki Demirkubuz, maddi endişelerden kaçınmak için böyle bir adım atmış olsa da, ilerleyen zamanlarda fikrini değiştirip üretken olmayı ön planda tuttu.

Zeki Demirkubuz’un tuttuğu takım Beşiktaş’tır. Birçok kez Beşiktaş’ın kendisinde çok büyük yeri olduğunu söylemiştir. En sevdiği futbolcu ise İlhan Mansız’dır. C Blok filminden sonra birçok film çekti ve başarısı dünyaya yayıldı.

C Blok filminin ardından kendi senaryolarını yazan bağımsız bir yönetmen oldu. Daha sonra 1997 yılında ikinci filmi Masumiyet‘i çekti. Bu film, Türkiye’de ve Avrupa’da birçok festivalde boy gösterdi. Böylece uluslararası izleyicilerin ve sinema eleştirmenlerinin dikkatini çekti. Başarılı yönetmenin üçüncü filmi Üçüncü Sayfa, yerli festivallerin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri gibi birçok Avrupa merkezli film festivalinde gösterildi.

Daha sonrasında “Karanlık Üzerine Öyküler” adlı üçlemesi için çalışmalara başladı. Bu üçlemenin ilk iki filmi Yazgı ve İtiraf, 2002 yılında Cannes Film Festivali’nin “Un Certain Regard” bölümünde gösterildi. Üçlemenin son filmi ise 2003 yapımı Bekleme Odası oldu. 2006 yılında Masumiyet filminin başlangıç hikayesini anlatan Kader isimli filmi çekti. İlerleyen yıllarda Kıskanmak (2009) ve Yeraltı (2012) isimli filmlerin altına imza attı. Son olarak ise 2015 yılında Bulantı ve 2016 yılında Kor isimli çalışmalarını bitirdi.


Zeki Demirkubuz’un aldığı ödüller

 • C Blok (1994) – En İyi Yönetmen
  – Masumiyet (1997) – Altın Koza Film Festivali (En İyi Yönetmen) – 17. Uluslararası İstanbul Film Festivali (N. F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Filmi)
  – Üçüncü Sayfa (1999) Uluslararası İstanbul Film Festivali (En İyi Yönetmen)
  – Yazgı (2001) – 38. Altın Portakal Film Festivali – (En İyi Yönetmen)
  – İtiraf (2001) – 13. Ankara Film Festivali (En İyi Yönetmen)
  – Bekleme Odası (2003) – 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali (En İyi Türk Yönetmen)
  – Kader (2006) – Ankara Uluslararası Film Festivali (En İyi Yönetmen) – İstanbul Uluslararası Film Festivali FIPRESCI Ödülü (En İyi Yönetmen)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL