SİNEMA

Yeniden Kurgulanmış Film’in Fragmanı Yayımlandı

Filmografisindeki en önemli yapımlardan biri olan Irréversible’ı yıllar sonra yeniden kurgulayan Gaspar Noé, olayların kronolojik sırada ilerlediği bu yeni versiyonu 76. Venedik Film Festivali’nde sinemaseverlerin beğenisine sundu. Irréversible – Straight..

Yeniden Kurgulanmış Film’in Fragmanı Yayımlandı

Filmografisindeki en önemli yapımlardan biri olan Irréversible’ı yıllar sonra yeniden kurgulayan Gaspar Noé, olayların kronolojik sırada ilerlediği bu yeni versiyonu 76. Venedik Film Festivali’nde sinemaseverlerin beğenisine sundu. Irréversible – Straight Cut adını taşıyan versiyondan fragman ve afiş yayınlandı.

2002 yılında vizyona giren filmini yıllar sonra neden yeniden kurguladığını açıklayan Noé: “Neden bu film? Çünkü orijinal versiyonda olaylar tersten anlatılıyordu ve terse doğru ilerleyen kurgusu nedeniyle birçok izleyici hikâyenin belli kısımlarını tam olarak anlamadı. Düz bir ilerleyişle sunulduğu her şey daha açık ve daha karanlık. Hikâyedeki herhangi bir olay ya da diyalog filmden çıkarılmadı. Bu yüzden de bu versiyonun adı Straight Cut (Düz Kurgu). Irréversible, şimdiye kadar kasti olarak öyle hazırlanmış bir yapbozdu. Şimdiyse iki kanatlı bir tablo gibi. B yüzünde A yüzündeki şarkının kavraması daha zor bir versiyonun olduğu eski bir plak gibi, ama bu kez sözlerin anlamını daha yazgısal kılan, daha anlaşılabilir seslerle. Göreceksiniz. Zaman her şeyi açıklığa kavuşturur.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL