MEKANLAR SEYAHAT

Yeni Foça Gezilecek Yerler!

Siren Kayalıkları Yeni Foça ile özdeşleşmiş ve gidenlerin en çok uğradığı noktalardan biri Siren Kayalıklarıdır. Yeni Foça gezilecek yerler küçük bir bölge olmasına rağmen hatrı sayılır derecede vardır ve Siren..

Yeni Foça Gezilecek Yerler!

Siren Kayalıkları

Yeni Foça ile özdeşleşmiş ve gidenlerin en çok uğradığı noktalardan biri Siren Kayalıklarıdır. Yeni Foça gezilecek yerler küçük bir bölge olmasına rağmen hatrı sayılır derecede vardır ve Siren kayalıkları da bunlardan biridir. Burada doğal yaşama çok değerli olduğunun bir kanıtı olarak ve hiçbir zarar görmemesi için denize girmenin yasak olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

KYBELE Açıkhava Tapınağı

Tarihi seven ve bu yerleri gezmeyi seven birinin Yeni Foça görülecek yerler olarak en güzel yerlerden biri de Kybele Açıkhava Tapınağı’dır. Yapımı esnasında hiçbir şekilde harç kullanılmamış bu tapınak Roma döneminde yapılmıştır ve o zamanların mimari durumu göz önünde bulundurulduğunda yapılışı ve mimarisi olarak inanılmaz ilgi çekici bir yanı bulunmaktadır. Eğer siz de çeşitli tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız ve İzmir’in sakin bölgesindeki Foça’da bir yer arıyorsanız bu Açıkhava tapınağına gitmenizi gözümüz kapalı öneriyoruz.

Foça Adaları

İzmir gezilecek yerler arasında bir de Foça’da çok güzel bir yer daha bulunmaktadır. Filmlerde ve kitaplarda her zaman şahit olduğumuz o ada hasretini Foça Adalarında giderebilirsiniz. 6 ıssız adadan oluşmaktadır. İncir adası içlerinde en meşhur olanıdır ve ziyaretçilerin en çok gittiği ada da İncir Adası’dır. Diğerleri Fener, Orak, Atatürk, Kartdere ve Metelik Adası’dır. Her biri ayrı ayrı eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Athena Tapınağı

Eski uygarlıklardan İyon kalıntısı olan ve Yeni Foça’da bulunan Athena Tapınağı, Phokaia’nın ana tanrıçası Athena adına yapılmıştır. Eski uygarlıklara bir hayranlığınız varsa ve antik kentler gezmeyi seviyorsanız Athena Tapınağı sizlere bu konuda doyumsuz bir zevk yaşatacaktır. İzmir Foça Gezilecek yerler arasında gitmeniz gereken yerlerden biridir.

Pers Anıt Mezarı

Lykia geleneğinde milattan önce 4. Yüzyılda inşa edilmiş olan Pers Anıt Mezarı (Taş Ev) Foça – İzmir karayolu üzerinde Eski İzmir yolunun yanında yer almaktadır. Aynı zamanda yanında Geç Osmanlı dönemine ait bir köprü bulunmaktadır. Alt bölümü anıtın ana gövdesini oluşturmaktadır ve üst bölümü ise kübik bir biçime sahiptir. Ön yüzünde sahte bir kapı bulunmaktadır ve bunun sebebi de bir cenaze motifi olmasıdır bu motif de Anadolu’da Roma döneminde oldukça yaygın olan bir şeydir ve mezarın sembolik bir girişidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL