SEYAHAT

Yasaklar diyarı bir ada!

Kuzey Kutup Dairesi içinde bir kar ve buz diyarı Svalbard takımadaları. Üçte ikisi doğa mirası olarak korunan takımada, zengin yaban hayatı ve etkileyici coğrafyasıyla dikkat çekiyor. Spitsbergen ismi, aslında, engebeli..

Yasaklar diyarı bir ada!

Kuzey Kutup Dairesi içinde bir kar ve buz diyarı Svalbard takımadaları.
Üçte ikisi doğa mirası olarak korunan takımada, zengin yaban hayatı ve etkileyici coğrafyasıyla dikkat çekiyor.
Spitsbergen ismi, aslında, engebeli tepeler mânâsına geliyor.
Bu adı, 1596 yılında Kuzey Denizi Rotası’nı ararken adayı rastlantı eseri bulan Hollandalı kâşif Willem Barents vermiş.


Fakat bu gerçeğin yanında adaları çok daha uzun yıllar önce 1194’te Vikinglerin bulmuş olabileceği ihtimâli de var. Çünkü Svalbard adı ilk kez 10. ve 11. yüzyıllarda yazılmış İzlanda destanlarında geçiyor.
Spitsbergen, haziran ayında dünyada güneşin 24 saat boyunca parladığı az sayıdaki yerden biri. Takımadalarında toplam 2 bine yakın kişi yaşıyor. Svalbard’ın yönetim merkezi olan Longyearbyen adasında ise bir de üniversite bulunuyor.
Svalbard’da beş mevsimin olduğu var sayılıyor; İlkbahar, yaz, sonbahar, karanlık kış ve normal kış.
Karanlık kış veya kutup gecesi olarak bilinen mevsimde güneş hiç yükselmiyor ve şubat veya mart aylarında alacakaranlık dönemi gözleniyor.


Bölgeyle ilgili en ilginç olay kadınların doğum yapamaması. Nedeni ise tecrit! Tecrit nedeniyle doğum yapmaları yasak. Hatta emeklilik yaşına gelen insanlar adada yaşayamıyorlar. Bölge yönetimi tarafından gönderiliyorlar.
Svalbard’taki bir diğer ilginç kural ise yerleşim yeri dahil hemen hemen her yerde mutlaka silahla dolaşmak zorunda olmanız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL