SİNEMA

Yalnızlara Özel Filmler!

Yalnızlık çoğu zaman insanlara dramatik bir tema olarak gelir fakat aslında yalnızlık; aşk gibi, arkadaşlık gibi hayatın içinden olan temalardan biridir. İşte o temayı merkeze alan filmler! Taksi Şoförü /..

Yalnızlara Özel Filmler!

Yalnızlık çoğu zaman insanlara dramatik bir tema olarak gelir fakat aslında yalnızlık; aşk gibi, arkadaşlık gibi hayatın içinden olan temalardan biridir. İşte o temayı merkeze alan filmler!

Taksi Şoförü / Taxi Driver” (1976) – IMDB: 8,3

1976 yapımı olan bu filmde genel tema dram ve polisiyedir. Filmde Vietnam Savaşı’nın izlerinden henüz kurtulamayan bir gencin taksi şoförlüğü yaparak gördüğü adaletsiz ve kirli dünyadan uzaklaşmasını ve burada yaşamayı reddetmesini konu alır.

Solaris (1972) – IMDB: 8,1

Andrei Tarkovsky’nin yönettiği Rus yapımı bilim kurgu draması olan Solaris, aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmi kabul edilmektedir. Aslında uzayı konu alan çoğu bilim kurgu filminde olduğu gibi bu filmin de bir bölümünde yalnızlık var. Filmde şaşırtıcı derece çarpıcı görseller kullanılmıştır ve aynı zamanda bir psikolojik drama filmidir.

Paris, Texas (1984) – IMDB: 8,1

Bu filmin ana temasında yalnızlık işleniyor. Ailesinden kopan bir adamın tekrar ailesine bağlanmaya çalışmasındaki olayları izliyoruz. Filmin başkahramanı Travis, içine kapanık bir adam olarak bilinmektedir ve bu kendi halletmeye çalıştığı şeyleri başkalarına anlatmaktan sürekli kaçar. İnsanlar onu görmesin diye kimsenin yürümediği sokaklardan yürümeyi tercih eder.

Arzunun Kanatları / Der Himmel über Berlin (1987) – IMDB: 8,1

Film, bölünmüş Almanya’da geçmektedir ve burada gezmekte olan iki meleğin öyküsünü anlatır. Berlin şehrinde insanları gözlemleyen Damiel ve Cassiel isimli iki melek , insanların onları görmemesine rağmen tüm yalnız hisseden insanlara yardım ederler. İnsanlar kötü düşüncelerle dolduklarında onları rahatlatmaya çalışırlar. Bu iki melek bazen çok iyi kalpli çocuklara görünürler. Film Damiel adlı meleğin bir artiste aşık olması ve insan formuna dönüşmek istemesiyle başka bir tarafa kayar.

Ben Efsaneyim / I’m A Legend (2007) – IMDB: 7,2

Amerikan yapımı bilim kurgu filmi olan bu filmde Robert Neville korkunç bir virüsü yok etmiş ve New York’ta hayatta kalabilmiş bir bilim adamıdır. Üstün becerilerine ve deneyimlerine rağmen virüsün yayılmasını durduramamış ve kendi vücudunu virüse bağışıklık kazandığı için hayatta kalmıştır.

Özgürlük Yolu / Into To Wild (2007) – IMDB: 8,1

Film metropolden vahşi yaşama, kötü dünyalardan saf ve temiz dünyaya girişin hikayesidir. Christopher, başarılı bir atlet olmasının yanında üniversiteden dereceyle mezun olmuş başarılır bir öğrencidir. Mezuniyet gecesinde ailesine hayattan beklentisinin bu olmadığını söyler ve tüm varlığını bir hayır kurumuna bağışlayarak tek başına bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkar.

Çıplak / Naked (1993) – IMDB: 7,9

“The man who wasn’t there” olayı tam olarak bu film için geçerli. Oradadır ama orada değildir. Başkahramınımız oldukça tutarsız bir insandır. Çalıntı bir arabayla eski sevgilisinin evine uğrar ve burada sıkılana kadar kalır. Fakat bu adamın bağlı olacağı hiçbir şey yoktur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL