SEYAHAT

Ukrayna seyahatlerinde giriş kuralları

Zaman içerisinde alternatif testlerin ve aşıların ortaya çıkması, ülkelerdeki insidans oranlarındaki değişiklikler ülkelere giriş kurallarını zaman zaman gevşetti, zaman zaman sıkılaştırdı. Peki son tahlilde en güncel kurallar nelerdir? Unutulmaması gereken..

Ukrayna seyahatlerinde giriş kuralları

Zaman içerisinde alternatif testlerin ve aşıların ortaya çıkması, ülkelerdeki insidans oranlarındaki değişiklikler ülkelere giriş kurallarını zaman zaman gevşetti, zaman zaman sıkılaştırdı. Peki son tahlilde en güncel kurallar nelerdir?

Unutulmaması gereken bir nokta, her iki ülke arasında seyahat eden kişiler vatandaşı olduğu ülke için farklı bir kurala tabi olabilmektedir. Bu metne uygulanan kurallarda çeşitli muafiyetleri bulunan mülteci statüsünde bulunanlar, diplomatlar veya uluslararası örgüt personelleri, denizciler gibi gruplar dahil edilmemiş olup sadece turistik seyahat yapacaklar için uygulanan kurallar dahil edilmiştir.

Ukrayna’ya Turistik Giriş Kuralları

7 Haziran 2021’de Ukrayna hükümeti, yabancılar ve Ukrayna vatandaşları için ülkeye giriş kurallarını güncelledi. Girişte sunulması zorunlu PCR test sonucu dışında, antijen test ve aşı sertifikasını da kabul etmeye başladı.

Türklerin Ukrayna’ya Giriş Kuralları

Artık ülkeye girmek için, yabancılar ve vatansız kişiler, koronavirüs için son 72 saat içerisinde alınmış negatif bir PCR testi sonucunu ya da hızlı antijen testi sonucunu sunabilir.

Aynı zamanda en az 2 doz aşılamasını tamamlamış kişiler COVID-19’a karşı tam aşı sertifikasını İngilizce veya İngilizceye tercüme edilmiş olarak sunduklarında ayrıca test yaptırmasına gerek yoktur. Testlerin geçerlilik süresi 72 saat olup, aşıların tamamlanması ile ilgili bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır; tamamlanmış olması yeterlidir.

12 yaşından küçük çocuklar ile havaalanı transit bölgesini terk etmeyen yolculardan test sonucu, aşı sertifikası ve sigorta poliçesi talep edilmemektedir.

Ukrayna’da Kabul Edilen Aşılar

Ukrayna, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım için onayı bulunan aşıları tanımaktadır. Güncel liste şu şekildedir:

  • Pfizer-BioNTech;
  • AstraZeneca / Oxford;
  • Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen Covishield;
  • Sinovac Biotech tarafından üretilen CoronaVac;
  • Janssen veya Johnson & Johnson;
  • Moderna tarafından üretilen mRNA-1273;
  • Sinopharm tarafından üretilen BBIBP-CorV.

Aşı sertifikasında, kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, cinsiyeti, uyruğu, imzası, pasaport numarası, aşı adı, aşı tarihi, aşı markası ve seri numarası, aşı vuran doktorun imzası ve mührü yer almalıdır.

Kiev Büyükelçiliği’nin Ukrayna’ya seyahatler hakkındaki önemli duyurusu

 Ukraynalıların Ukrayna’ya Giriş Kuralları

Ukraynalılar ile Ukrayna’da kalıcı oturumu bulunanlar son getirilen kurallara göre test veya aşı sertifikası ile covid-19 kapsamlı sigorta sunmadan ülkeye girebileceklerdir. Daha önce test sonucu sunmayanlar için uygulanan 14 günlük karantina şartı Ukrayna yeşil bölgeye geçtikten sonra kaldırılmıştır. Geçici oturumu olanlar, turistlerle aynı kurallara tabidir.

* Son 14 gün içerisinde Hindistan, Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda, Rusya ve Portekiz’den dönmüş ve orada 7 günden fazla kalmış herkes Ukrayna’ya girişlerinde zorunlu olarak test yaptırarak ülkeye girebileceklerdir.

Türkiye’ye Turistik Giriş Kuralları

Türkiye’ye girişlerde Ukrayna ve Türkiye vatandaşları aynı kurallara tabidir.

1 Haziran’dan itibaren Türk makamları, Ukrayna’dan gelen yolcular için negatif PCR test sonucu, antijen test sonucu, aşı kartı, COVID – 19 geçirdiğine dair belgelerden herhangi birini ülkeye girişlerde geçerli olarak kabul etmektedir.

Negatif PCR test sonucu son 72 saat içerisinde alınmış olması gerekirken, hızlı antijen testi için bu süre 48 saat ile sınırlandırılmıştır.

Türk havalimanlarında üçüncü ülkelere transfer yolu ile seyahat eden yolcular için test sonucu sunma zorunluluğu yoktur.

Ukrayna’da PCR Veya Antijen Testi Nerede Yapılmaktadır?

Ukrayna’da hemen her şehirde bol miktarda bulunan laboratuvarlar ile havaalanlarında bu testleri yaptırabilirsiniz. PCR test sonuçları en erken 5-6 saat içerisinde sonuçlanırken, antijen testleri 15-30 dk. arasında sonuçlanmaktadır. PCR test fiyatları yapılan yere, test sonuç süresine göre 800-1500 UAH fiyat seviyesinde iken hızlı antijen testi 500-800 UAH civarlarındadır.

Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikası

Türkiye’ye uçan yolcular için aşıların son 14 günün öncesinde tamamlanmış olma kuralı bulunmaktadır. Eğer kişi aşı tamamlandıktan hemen sonra Ukrayna’ya gelerek, 14 gün dolmadan Türkiye’ye geri dönecek olursa, kurala göre Ukrayna’ya girebilirken, Türkiye’ye dönüşünde negatif test sonucu sunmak zorundadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL