MEKANLAR SEYAHAT

Türkiye’nin karakteristik köyleri!

Hangi televizyon kanalını açsak, sosyal medyaya baksak, bir yerde haber okumaya çalışsak tüm gündemimiz corona virüs olmuş durumda. İşe gitmek zorunluluğu olanlar dışında, hemen herkes evlerinde. Yalnız bu dönem elbet..

Türkiye’nin karakteristik köyleri!

Hangi televizyon kanalını açsak, sosyal medyaya baksak, bir yerde haber okumaya çalışsak tüm gündemimiz corona virüs olmuş durumda. İşe gitmek zorunluluğu olanlar dışında, hemen herkes evlerinde. Yalnız bu dönem elbet geçecek, güneş yeniden pırıl pırıl parlayacak, doğanın kokusunu içimize çeke çeke yeniden keyifli rotalara doğru yola çıkacağız. Biz de sizin için salgın sonrası mutlaka uğramanız gereken Türkiye’nin en karakteristik köylerini derledik.

BİRGİ KÖYÜ / İZMİR

 

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köy olan Birgi, daracık sokakları, ahşap penceresi ve kiremit çatılı evleri ile görenlerin kalbini Ege’de bırakmalarına sebep olacak kadar güzel. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran köy, adeta şehir yaşamından uzaklaşmak için en ideal yerlerden biri. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz sokakları, ahşap işçiliğine hayran kalacağınız Çakırağa Konağı ve sakinliği ile Birgi’nin karakteristik bir güzelliğe sahip olduğu kesin.

 YEŞİLYURT KÖYÜ / ÇANAKKALE

 

Burası Kaz Dağı’nın popüler köylerinden biri. Yeşilyurt Köyü’nü masallar diyarından fırlamış bir yer olarak tanımlasak yanılmış olmayız. Zeytin ağaçlarıyla çevrili doğasına bir de köyün sıcacık ortamı eklenince ortaya huzur dolu bir seyahat rotası çıkıyor. Yılın her mevsimi güzel her mevsimi keyifli olmayı başaran köyün ev yapımı ürünler satan teyzeleri ve konaklama birimleri uzun yıllardır hasretini çektiğiniz köyünüzü anımsatacak.

 

SIĞACIK / İZMİR

 

İzmir-Seferihisar’a bağlı bir köy olan Sığacık, özellikle İzmirliler için adeta bir kaçış durağı. Ahşap panjurlu evleri, organik ve ev yapımı ürünlerin satıldığı pazarı, Teos Antik Kenti ve sahil boyunca sıralanan balık restoranları ile hayalleri süsleyen minik bir kasaba tipinde olan Sığacık’ta konaklama seçeneği de bir hayli fazla. Siz de kısa bir süreliğine her şeyden uzaklaşıp kafa dinlemek istiyorsanız, soluğu Sığacık’ta alabilirsiniz.

 

BEHRAMKALE / ÇANAKKALE

 

Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köy ve antik kent içerisinde yer alması sebebiyle bir hayli ilgi çekiyor. Bilindiği üzere bugün 150 hanenin yaşadığı bu Osmanlı köyü, mevsimlerden yaz olunca yüzlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Köyün en bilinen özelliği Antik Çağ’da Aristoteles’in burada bir süre yaşamış olması ve felsefe okulunun kurulmuş olması.  Köy Assos Antik Liman’ın hemen tepesinde yer alıyor ve muhteşem bir manzaraya sahip.

MUSTAFAPAŞA KÖYÜ / NEVŞEHİR

Ürgüp’e bağlı bir köy olan Mustafapaşa Köyü, bağlı olduğu ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alıyor.  Kapadokya’nın meşhur mimarisinin korunduğu köy, yakın bir tarihe kadar Türkler ve Rumlar’ın birlikte yaşadığı bir yerdi. Tabi hal böyle olunca bugün köye adım attığınızda Rum mimarisinin etkisini pek çok yapıda görebiliyorsunuz. Kısacası kilise, şapeller ve vadilerin bağlandığı yollarıyla Kapadokya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor Mustafapaşa.

 

HAMSİKÖY / TRABZON

 

Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hamsiköy, Karadeniz’de olmasının avantajıyla yemyeşil bir doğaya sahip. Trabzon ziyaretlerinde mutlaka yer verilen köyde ziyaretçileri Zigana Dağı’nın eteklerinde huzur dolu bir kaçamak bekliyor. Köyün ismi Hamsiköy fakat en meşhur lezzeti sütlaç. Siz de yolunuz buraya düşerse Hamsiköy sütlacını denemeden tatilinizi bitirmeyin.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL