MEKANLAR SEYAHAT

Türkiye’nin en temiz plajları!

Artık yavaş yavaş normalleşme aşamasına geçiyoruz ve özellikle mayıs sonrası tatil planları da yapılmaya başlandı. Patara Plajı Bir Likya kenti olan Patara Akdeniz’in en uzun plajına sahip. Akdeniz’in en güzel..

Türkiye’nin en temiz plajları!

Artık yavaş yavaş normalleşme aşamasına geçiyoruz ve özellikle mayıs sonrası tatil planları da yapılmaya başlandı.


Patara Plajı


Bir Likya kenti olan Patara Akdeniz’in en uzun plajına sahip. Akdeniz’in en güzel kumlarının olduğu plajın uzunluğu 18 km. Göz alabildiğine uzanan altın rengi kumsalı ve kum tepeleriyle Patara özellikle gün batımında muhteşem manzaralar sunuyor. Patara şüphesiz dünyanın en güzel kumsallarından biri.

Kaleiçi Mermerli Plajı


Bana göre Mermerli berrak ve sakin denizi, kumsalı, muhteşem falez manzarası ve buram buram kokan tarihiyle Antalya’nın en özel plajlarından biri. Yüksek traverten kayalıklar arasında yer alan Mermerli, Kaleiçi’nin tek Antalya’nın ise ilk plajı.

Kleopatra Plajı, Alanya


Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı her sefer sırasında Alanya’ya gelmiş ve bu plajda denize girmiş. Adını Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan alan bu muhteşem plaj Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunuyor. Altın renkli 2 km uzunluğunda tertemiz bir kumsalı olan Kleopatra’nın sığ ve berrak bir denizi var. Burada gün batımı bir başka güzel. Ayrıca Kleopatra mavi bayrağa sahip.

Konyaaltı Plajı


Konyaaltı Antalya’nın en büyük plajlarından biri. Falezlerden Antalya Limanı’na kadar 7 km boyunca uzanıyor. Sahili çakıllı ve deniz özellikle sabah saatlerinde akvaryum gibi. Konyaaltı sahil projesi ile yenilendi ve daha da güzelleşti. Dünyada şehir merkezinde bu kadar büyük ve güzel bir plaja sahip olan çok az şehir vardır. Beydağları manzarasına karşı yüzmenin tadını çıkarın. Konyaaltı Plajı da mavi bayrağa sahip.

Phaselis Plajı


Phaselis, deniz ve tarihin en güzel buluşması. Phaselis, Antik kalıntıları, çam ve sedir ormanları ile harika doğası, sığ ve kumluk plajı ile Antalya’nın en değerlilerinden. Phaselis eski bir Likya antik kenti. Antik kentte deniz keyfi için Phaselis’e mutlaka uğrayın.

Çıralı-Olimpos Plajı


Bir tarafta efsaneleriyle ünlü Olimpos, diğer tarafta hiç sönmeyen aleviyle Yanartaş’la çevrili, Akdeniz’in doğallığını koruyan en temiz ve sakin bölgelerinden biri burası. Çıralı, Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Romalı tarihçi Cicero, Olimpos’u zenginlikler ve sanat eserleriyle dolu bir kent olarak tanımlıyor. Üç km boyunca uzanan sahilde Akdeniz’in mavi suları caretta carettalar ile buluşuyor. Ağaç evlerin büyüsü ve gece yakılan kamp ateşi için Olimpos, portakal çiçeği kokulu bahçelerin arasında kuş sesleriyle uyanmak için ise Çıralı’yı tercih edebilirsiniz. Gece yanartaşa çıkın, tanrıların hiç sönmeyen ateşini görün ve sonrasında sahilde gün doğumunu kaçırmayın.

Adrasan Koyu


Antalya’nın Çıralı ve Olimpos ile birlikte yan yana dizilmiş üç güzelinden biri Adrasan. Yeşil ile mavinin eşsiz buluşmalarından biri. Adrasan’ın tarihi Helenistik Çağ’a kadar uzanıyor. Sit alanı olması sebebiyle doğallığını koruyor ve betonlaşma yok. Gürültüden ve kalabalıktan uzakta sakin bir tatil yapmak isteyenler ve çocuklu aileler için en güzel adreslerden biri. Aynı zamanda Akdeniz’in Maldivler’i olarak anılan Suluadaya da ev sahipliği yapıyor. Eğlenmek için bar aramayın bu beldedeki en büyük gürültü dalga sesleri.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL