MEKANLAR SEYAHAT

Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü!

Adatepe’ye genelde bahar ve yaz ayları gidilse de şu sıralar çılgın kalabalıktan uzak biraz olsun kafa dinlemek için oldukça ideal… Türkler bu köyde Selçuklu dönemi itibariyle yaşamışlar. Midilli’den gelen Rumlarla..

Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü!

Adatepe’ye genelde bahar ve yaz ayları gidilse de şu sıralar çılgın kalabalıktan uzak biraz olsun kafa dinlemek için oldukça ideal…
Türkler bu köyde Selçuklu dönemi itibariyle yaşamışlar. Midilli’den gelen Rumlarla beraber ise bu köyde yaşamışlar. Kurtuluş Savaşı sonrasında mübadele ile ayrılmış.


Rumlar Girit’e, Atina’ya göçmüş. Burada kalan Türkler de yıllara tutunamamış ve köyü terk etmişler. 1950’li yıllarda evler sahipsiz kalmış. 1989 yılında sit alanı ilan edilen Adatepe’de evlerin 110 tanesi yeniden restore edilmiş ve turizm için güzel bir yatırım olmuş.


Adatepe’de günümüzde Anıtlar Kurulu izni olmadan bir çivi bile çakılamıyor. Her şey izne tabi. Hal böyle olunca tesis sayısı da az kalıyor tabi. Ama büyük şehirlerden kaçan insanların keşfetmesiyle Adatepe’de satın alınan ev sayısı da artmış. Adatepe’nin sakinleri kaybolmak üzere olan bir köyü yeniden ayağa kaldırmış ve hayat bağlamış. Burası günümüzde Ege’de ciddi bir cazibe merkezlerinden.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL