MEKANLAR SEYAHAT

Türkiye’nin el değmemiş koylar…

Eski zamanlarda Kutsal Burun (Hiera Akra) adıyla anılan Yediburunlar, güneye doğru sırasıyla Yediburunbaşı, Kötü, Sancak, İnkaklık, Yassı, Kılıç ve Zeytin burunlarından oluşuyor. Yediburunlar’a ulaşmaya çalışırken biraz zorlanmıyor değilsiniz. Dalaman Havaalanı’ndan..

Türkiye’nin el değmemiş koylar…

Eski zamanlarda Kutsal Burun (Hiera Akra) adıyla anılan Yediburunlar, güneye doğru sırasıyla Yediburunbaşı, Kötü, Sancak, İnkaklık, Yassı, Kılıç ve Zeytin burunlarından oluşuyor.

Yediburunlar’a ulaşmaya çalışırken biraz zorlanmıyor değilsiniz. Dalaman Havaalanı’ndan Yediburunlar’a 50 km’lik bir yol sizi bekliyor.
Bazı plajlara araç ile inmek isterseniz işinize yarayacaktır. Mis gibi çam ağacı kokuları her bi tarafınıza dolarken, giderek yükseliyor ve sağınızda mükemmel manzaralar ile Yediburunlar’a minik bir başlangıç yapıyorsunuz.

Yediburunlar Köyü’ne gelmeden her bir taraftan dağ keçileri selamlıyor sizi. Yediburunbaşı tepesinin orta noktasından kuzey cephesiyle Ege’nin eşşiz koylarını, güney cephesiyle de binlerce yıldır ekilen buğday tarlalarını ve Akdeniz’in sonsuzluğunu kucaklayabiliyorsunuz. Yerel ürünler ile doğaya saygılı yemekler, güneşi çok güzel selamlayabileceğiniz deniz manzaralı yoga salonu ile bölge tabiatına çok uygun bir konaklama alanı.
Böyle güzel bir manzarada insanın canı yamaçtan aşağı süzülüp deniz ile kavuşmak istiyor.

Her yorulup kafanızı kaldırıdığınızda daha da güzelleşen koyun manzarası sizi yürümeye de teşvik ediyor. Nihayetinde Kalabantia Koyu’na ulaşınca tüm yorgunluğunuz da gidiveriyor. Tüm günü 2 kişilik bu güzel koyda sadece kuş sesleri ile geçirmek yaşadığınızı çok yoğun hissettiriyor.
Bu plajda herhangi bir tesis ya vs. bulunmuyor. Her şeyi yanınıza aldığınıza emin olun ve sudan çıkmak istemeyeceğiniz bu koyun tadını çıkarın. Yediburunlar Köyü’nün civarı trekking yapmak için çok uygun. Yüksek konumu nedeniyle bunaltmayan havası ile Likya yolunun bir kısmını dahi bitirebilirsiniz.

Civardaki Dodurga köyündeki Lykia yerleşimi Sidyma, Sancaklık Limanı’ndaki Kalabantia antik yerleşimi, Gâvurağılı’ndaki on bir burçlu Pydnai Kalesi, Minare Köyü’ndeki Pınara Antik Kenti, Kumluova’daki Letoon Antik Kenti, Kınık’taki Xantos Antik Kenti ve Gelemiş’teki Patara Antik Kenti seçenekleriniz arasında.

Yürüyüşleriniz boyunca etrafınızda belki de daha önce hiçbir insanın inmeye cesaret edemediği mink minik onlarca koy var. Kekik kokuları eşliğinde yürünen yollar boyunca fotoğraf makinemin deklanşöründen elimi çekemem beni yol boyu çok düşündüren bir başka detay oldu. İnsanın bu görüntüleri kucaklayıp, eve götüresi geliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL