SEYAHAT

Türkiye’nin 5 saklı yeri!

Türkiye’nin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler var. Sizin için sakin bir hafta sonu için kalabalıktan uzak pek fazla bilinmeyen yerleri listeledik. Işıklı Gölü  Denizli’de Çivril ovası..

Türkiye’nin 5 saklı yeri!

Türkiye’nin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler var. Sizin için sakin bir hafta sonu için kalabalıktan uzak pek fazla bilinmeyen yerleri listeledik.

Işıklı Gölü 

Denizli’de Çivril ovası üzerinde yer alan bir tatlısu Işıklı Gölü. Büyük Menderes Nehri’ni beseleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ın güneyindeki Çivril Ovası’nda bulunan Işıklı Gölü, 1968 yılına kadar doğal bir göl olarak varlığını sürdürüyordu. Ancak bu tarihten itibaren baraj gölüne dönüştürülen Işıklı Gölü, günümüzde Çivril Ovası’nın sulanması amacıyla kullanılıyor.

Baltalı Gölü 

Ege Bölgesi’nde deniz denince akla ilk gelen şehirler arasında olmasa da barındırdığı zenginliklerle Batı Anadolu’nun en güzel seyahat rotalarından biri. Uşak, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ön plana çıkan bir şehir. Dolayısıyla, doğa turizmi ve kültür turizmi ile ilgilenenlerin uğrak noktalarından biri.

Taşkale 

Taşkale Karaman’a bağlı bir kasaba… Önceleri Kızıllar olarak da anılmaktaydı. Bölge yerleşimi çok eskilere dayanmakla beraber, turistik İncesu Mağarası ve Taştan Oyma Tahıl Ambarları da bu kasabada bulunuyor. Ayrıca buradaki en özel yerlerden biri de Manazan Mağaraları…

Aizanoi Antik Kenti 

Aizanoi Antik Kenti Kütahya Çavdarhisar İlçe merkezinde, Kütahya’ya 50 km uzaklıkta yer alıyor. Penkalas (Kocaçay) Irmağının yukarı kesiminde tanrıça Meter Steunene’nin kutsal mağarası civarında yaşayan Frigyalıların öncülü olarak antik kaynaklarda geçen Azan adlı mitoloji kahramanının su perisi Erato ile efsanevi kral Arkas’ın birleşmesinden Aizanoi şehrinin ortaya çıktığı sanılmakta.

Büğrüm Köprü 

Roma İmparatorluğu döneminden kalma bu köprü Antalya’da yer almaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görmüş olan bu köprü hala tüm bakirliği ve doğallığıyla ayakla durmaktadır. Bu köprüye Köprülü Kanyon Milli Parkı içinden ulaşılabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL