SİNEMA

Türk sinemasına damga vuran dram filmleri!

Muhteşem hikayeleri ve oyunculuk performanslarıyla akıllara kazınan başyapıt niteliğindeki en iyi Türk dram filmlerini bu içeriğimizde bir araya getirdik.  Güneşi Gördüm (2009) – IMDb: 6.5 Türk Dram filmleri kategorisinde en çok izlenen..

Türk sinemasına damga vuran dram filmleri!

Muhteşem hikayeleri ve oyunculuk performanslarıyla akıllara kazınan başyapıt niteliğindeki en iyi Türk dram filmlerini bu içeriğimizde bir araya getirdik. 

Güneşi Gördüm (2009) – IMDb: 6.5

Türk Dram filmleri kategorisinde en çok izlenen filmlerden biri olan “Güneşi Gördüm” filmi ünlü sanatçı Mahsun Kırmızıgül’ün hem yazıp hem yönettiği hem de başrolünde yer aldığı bir yapımdır. Filmin oyuncu Kadrosunda Sarp Apak, Buğra Gülsoy, Ali Sürmeli, Altan Erkekli ve Demet Evgar gibi başarılı oyuncular yer almıştır. Güneşi Gördüm filminin konusu ise doğuda unutulmuş bir köyde yaşayan büyük bir ailenin terör sebebiyle köylerini terk edip büyük şehre gelmelerini anlatmıştır. Duygu dolu sahneleriyle dikkat çeken filmde Ahmet karakterine hayat veren Sarp Apak mükemmel bir oyunculuk performansı ortaya koymuştur.

Kız Kardeşler (2019) – IMDb: 7.5

Başarılı yönetmen Emin Alper’in Türk sinemasına kazandırdığı “Kız Kardeşler” filmi oyuncu kadrosunda Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir yer almıştır. Filmde anlatılan hikaye henüz yaşları küçük olan üç kız kardeşin annelerinin ölümünden sonra farklı farklı ailelere evlatlık verilmesini, sonrasında ise bu ailelerde tutunamayan kızların tekrar kendi evlerinde bir araya gelmelerini anlatmıştır. Hayatın zorluklarıyla baş başa kalan küçük kızlar bu sırada kaçtıkları gerçeklerle de yüzleşeceklerdir.

Uzun Hikaye (2012) – IMDb: 7.6

En iyi Türk dram filmlerinden biri olan “Uzun Hikaye” filmi hem senaryosu hem de efsane olmuş sahneleriyle ünlü yönetmen Osman Sınav imzalı mükemmel bir filmdir. Başrolünde Kenan İmirzalıoğlu’nun rol aldığı filmde başarılı oyuncuya Tuğçe Kazaz ve Mustafa Alabora gibi isimler eşlik etmiştir. Filmin konusu ise sinemayı yakıp Minüre’yi kaçıran Bulgaryalı Ali’nin destanını anlatmıştır.

Mucize (2015) – IMDb: 7.6

2015 yılına ve hatta Türk sinemasına damgasını vurmayı başaran “Mucize” filmi senaryosu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken en iyi Türk yapımı dram filmlerinden biridir. Devletin bile elinin neredeyse uzanmadığı bir köye öğretmen olarak atanan Egeli Muallim Mahir’in ve o köyde doğup büyüyen engelli Aziz’in dram dolu hikayesi filmde anlatılmaktadır. Filmde kendi dünyalarında mutlu mesut yaşayan köylülerin komedi dolu hikayelerini de görmekteyiz. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Mahsun Kırmızıgül yapmıştır.

Kaybedenler Kulübü (2011) – IMDb: 7.6

Türk sinema dünyasının unutulmaz filmlerinden biri olan Kaybedenler Kulübü gelmiş geçmiş en iyi Türk dram filmleri listesinde yerini almıştır. Başrollerinde Nejat İşler ve Yiğit Özşener yer alırken başarılı oyuncu İdil Fırat’ta filmde rol almıştır. Filmin konusu ise iki yakın arkadaş olan Kaan ve Mete’nin her gün mikrofonun başında karşılıklı oturarak sohbet etmelerini aynı zamanda radyo yayını yapmalarını anlatmaktadır. Absürt hikayeleriyle dinleyicilerine mükemmel bir sohbet ortamı sunan ikili aynı zamanda her gün farklı kadınlarla takılmaktadırlar. Bu sırada Kaan’ın hayatını giren Zeynep kısa bir süre içinde olsa Kaan’a katlanabilmiş ve onunla olabilmiştir. Her akşam yapılan radyo yayınlarını bıkmadan takip edenler ise Kaybedenler Kulübü’nün yeni üyeleridir. Filmde verilmek istenen mesajlar ve yaşanılan hayatlar duygusal ve dram dolu yaşantılar olması sebebiyle Kaybedenler Kulübü en iyi Türk dram filmleri listesinde yer almıştır.

Müslüm (2018) – IMDb: 7.8

Dünyaca Ünlü Türk Sanatçısı Müslüm Gürses’in dram ve başarılı hikayeleriyle dolu hayat hikayesini anlatan “Müslüm” filmi son yılların en çok izlenen ve beğenilen yerli dram filmi olmuştur. Filmde Müslüm Gürses’in çocukluğunu Şahin Kendirci canlandırırken gençlik yıllarından sonrasını Timuçin Esen canlandırmıştır. Müslüm Gürses’in müzik hayatına başlangıcı ailesi ve verdiği o büyük hayat mücadelesi tüm ayrıntılarıyla filmde izleyicilere anlatılmıştır. Filmin yönetmenliğini ise bir önceki yıl sinemaya damga vuran “Ayla” filminin de yönetmenliğini yapan Can Ulkay üstlenmiştir.

Kabadayı (2007) – IMDb: 7.8

Tüm zamanların en iyi Türk yapımı dram filmlerinden biri olan “Kabadayı” başarılı yönetmen Ömer Vargı’nın önderliğinde çekilmiş olup başrollerinde Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu rol almıştır. Filmde eski bir kabadayı olan Ali Osman (Şener Şen) ile suç dünyasının genç ve dinamik isimlerinden Devran’ın (Kenan İmirzalıoğlu) ölüm kalım mücadelesi anlatılmıştır. Filmde Türk sinemasının usta ismi Şener Şen’in akıllara kazınan replikleri ve oyunculuk performansı göze çarpmaktadır.

Kelebeğin Rüyası (2013) – IMDb: 7.8

Türk sinemasının ve Tiyatronun başarılı isimlerinden Yılmaz Erdoğan’ın hem yazıp hem de yönettiği “Kelebeğin Rüyası” filminin oyuncu kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin rol almıştır. Yerli Dram filmleri kategorisinde son yıllar damgasını vuran başarılı yapım iki genç şairin aynı kıza aşık olmaları sonrasında aralarında başlayan tatlı rekabeti anlatmaktadır. Edebiyat ve sanatı tüm özgünlüğüyle yansıtan filmde genç şairler dönemin vebası sayılan verem hastalığına yakalanmış olsalar bile gülmeyi hiçbir zaman bırakmazlar.

Ahlat Ağacı (2018) – IMDb: 8.1

Edebiyat ve kitap sevgisiyle dolu genç bir adam olan Sinan eline geçen ilk fırsatta bir kitap yazmaya başlar. Ancak bu kitabı yayınlamak için ne parası vardır ne de bir kaynak bulabilmiştir. Para bulabilmek üzere doğduğu yer olan Anadolu’nun ufak bir köyüne dönen Sinan burada da gerekli parayı bulamaz hatta babasından üstüne kalan borçlarda işin cabası olur. Nuri Bilge Ceylan’ın unutulmaz eserlerinden biri olan “Ahlat Ağacı” en iyi Türk yapımı dram filmlerinden biri olmayı başarmıştır.

Ayla (2017) – IMDb: 8.5

Kore Savaşında kahramanlıklarıyla tüm dünyaya kendilerine gösteren şanlı askerlerimizden Süleyman Astsubay ve savaşın orta yerinden çekip alarak yaşamasını sağladığı Güney Kore’li küçük kız Ayla’nın hikayesi bu filmin konusudur. Yaşanmış bir hayat hikayesinin beyaz perdeye yansımasıyla ortaya çıkan filmde Süleyman Astsubay küçük bir çocuk bulur ve onun uzunca bir süre anası babası olur. Savaş bitiminde yurda dönerken küçük kızı da yanında getirmek isteyen Süleyman Astsubay bu isteğini gerçekleştiremez. Ancak bu sevgi bağı on yıllarca yıl sonra yine Ayla ve Süleyman Astsubayı bir araya getirecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL