MEKANLAR SEYAHAT

Turizmi Canlandırmak İçin “Ücretsiz Tatil” Kampanyası

İtalya’da turizmi canlandırmak için Molise bölgesinde yer alan bir köy bedava konaklama kampanyası başlattı. Campobasso kentine bağlı San Giovanni in Galdo köyünün başlattığı “Kendine Molise’yi hediye et” isimli projeyle, Temmuz-Eylül..

Turizmi Canlandırmak İçin “Ücretsiz Tatil” Kampanyası

İtalya’da turizmi canlandırmak için Molise bölgesinde yer alan bir köy bedava konaklama kampanyası başlattı. Campobasso kentine bağlı San Giovanni in Galdo köyünün başlattığı “Kendine Molise’yi hediye et” isimli projeyle, Temmuz-Eylül ayları arasında birer haftalık 40 ücretsiz tatil hediye edilecek.

Köyün merkezinde bulunan boş evler turistlere ücretsiz olarak açıklacak. Köyde 500 kişi yaşıyor. Turizme katkı sağlamak için yapılan kampanya Belediye ve “Morrutto’nun Dostları” isimli dernek tarafından ortaklaşa olarak düzenlendi. Kampanyadan faydalanabilmek için Molise bölgesinde yaşamıyor olmanız ve bu bölgede eve ya da aileye sahip olmamanız gerekiyor..

“Morrutto’nun Dostları” derneğinin başkanı Stefano Trotta; köyün tarihi merkezinde 440 ev olduğunu ancak burada yalnızca 12 ailenin yaşadığını belirtti.Turistlerin yalnızca kalacakları yer kampanya dahilinde karşılanacak. Ancak ulaşım ve yeme içme masrafları onlara ait olacak. Böylece bir nebze de olsa ekonomiye katkı sağlanacak.

San Giovanni in Galdo köyü denize ve dağlara 40 dakika, Roma ve Napoli’ye 2 saat mesafede bulunuyor. Kampanyanın duyurulmasının ardından 24 saat içinde ülke içinden ve Avrupa’dan yüzlerce talep geldi.
Kampanyadan yararlanmak için bir form doldurup, e-posta ile göndermek gerekiyor. San Giovanni in Galdo köyünün bulunduğu Molise bölgesi İtalya’daki en düşük nüfusa sahip yerlerden biri. Yetkililer ise bu tip küçük yerlerin turizmi canlandırması ve adlarının duyurması için bu tip kampanyalar düzenliyor.

Ansa haber ajansına göre, San Giovanni in Galdo’daki pilot projenin ardından başka köy ve kasabalar da yavaş ve turizmi canlandırmak için benzer kampanyalar düzenlemeyi planlıyor. Kişileri Molise bölgesine taşınmaya teşvik etmek için daha önce de bu bölgeye taşınanlara 25 bin euro verileceği duyurulmuştu. Daha önce de pek çok kasaba, yaşayanlarının şehirlere göç etmesi nedeniyle nüfusu artırmak için 1 Euro’ya ev satmaya başlamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL