Aktüel

Turistlere Covid-19 aşısı vadeden ülkeler!

Uluslararası seyahatler için çoğu ülke negatif PCR testi sonucu ya da aşı belgesi talep ederken bazı ülkeler turistler için Covid-19 aşısı vadediyor. İşte turistlere Covid-19 aşısı sunan ya da sunmayı..

Turistlere Covid-19 aşısı vadeden ülkeler!

Uluslararası seyahatler için çoğu ülke negatif PCR testi sonucu ya da aşı belgesi talep ederken bazı ülkeler turistler için Covid-19 aşısı vadediyor.

İşte turistlere Covid-19 aşısı sunan ya da sunmayı planlayan ülkeler:

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde mayıs ayından bu yana ünlü Times Meydanı gibi mekanlara kurulan aşı merkezleriyle ziyaretçilere tek dozluk Johnson & Johnson aşısı uygulanıyor.
Alaska Eyaleti’nde de turistler eyaletteki havaalanlarına ulaştıklarında Pfizer ya da Moderna aşılarından biriyle yine tek doz aşı yaptırabiliyor.Ellerindeki fazla dozları turistlerle paylaşan diğer ABD eyaletleriyse Arizona, Florida, Louisiana ve Teksas.

Maldivler

Maldivler’de turizm yetkilileri ada nüfusunun tamamının aşılanmasının ardından “Ziyaret et, aşılan, tatil yap” programı uygulanacağını açıkladı.Dünya’nın önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Maldivler’de halihazırda yetişkin nüfusun yalnızca yüzde 41’i aşılanmış durumda. Maldivlerin turistler için aşı teklifi bu yılın yaz sezonuna yetişemeyecek görünüyor, ancak gelecek yıl için umut vadediyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de Haziran ayından itibaren turistler Pfizer ya da Sinopharm aşılarından birine erişebiliyor.Aşı randevuları ülkenin Covid-19 mobil uygulamasına pasaport bilgileri girilerek alınıyor.

Rusya (tek doz için 1200 ila 2200 Euro istiyor)

Rusya elindeki aşı stoğunu turistlerden kâr elde etme fırsatı olarak kullanıyor. Ülkede turistlerden tek doz Sputnik V aşısı için 1200 ila 2200 Euro’luk (yaklaşık 12 bin ila 22 bin Türk Lirası) bir ücret alıyor.
Öte yandan Rusya’nın henüz turist vizesi vermediği düşünüldüğünde, turistlerin nasıl aşılanacağı konusu muallakta kaldı. Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkanı Andrei Ignatyev, “Aşı hazır ancak Rus aşısı yaptırmak isteyen yabancı ziyaretçiler için vize desteği ve yasal giriş sorunları henüz çözülmedi” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL