SİNEMA

Tomris filmi 3 Eylül’de vizyona giriyor!

Orta Asya topraklarının büyük kraliçesi, yetenekli savaşçı, bilge lider Tomris Hatun’un hayatını anlatan TOMRİS filmi, Türk kadının gücünü gözler önüne serecek. Antik Yunan tarihçi Heradot’un verdiği bilgilerden yararlanılarak kaleme alınan..

Tomris filmi 3 Eylül’de vizyona giriyor!

Orta Asya topraklarının büyük kraliçesi, yetenekli savaşçı, bilge lider Tomris Hatun’un hayatını anlatan TOMRİS filmi, Türk kadının gücünü gözler önüne serecek. Antik Yunan tarihçi Heradot’un verdiği bilgilerden yararlanılarak kaleme alınan film tahta geçtiğinde kazandığı zaferlerle Türk milletinin kaderini belirleyen, dünya tarihinde silinmez izler bırakan Tomris Hatun’un zaferlerini günümüze taşıyor. TOMRİS, 3 Eylül’de vizyona girecek.

Vizyon yolculuğuna Kazakistan’da başlayıp gişede büyük başarı elde eden, geçtiğimiz yıl Altın Küre’de “Yabancı Dilde Film” kategorisinde yarışma listesine giren “TOMRİS”; MÖ 6. yüzyılda dönemin en güçlü devletlerinden Pers İmparatorluğu’nu yenerek çok büyük bir başarı elde eden, İskit-Saka Türklerinin başkomutanı Tomris Hatun’un hayatını beyazperdeye taşıyor.

Yönetmen Atan Satayev; filmin kast çalışmaları sırasında, Tomris Hatun rolü için istediği oyuncuyu bir türlü bulamayınca aramalarını genişletir. 15 bin kişi arasından, aslında bir psikolog olan Almira Tursyn’i bu önemli rolde kameraların karşısına geçirir. At binme, ok atma, kılıç ve bıçak kullanma, dövüş dersleriyle birlikte oyuncu koçundan da dersler alan Tursyn, ilk oyunculuk denemesinin hakkını vermek için aylarca hazırlanır.

Annesini doğumunda; babasını savaşta; kocasını genç yaşta; oğlunu ise esir düştüğü kampta kaybeden, yerinden yurdundan edilen Tomris Hatun; ihanetlerle dağılan, acı ve kederle dolu yazgısına boyun eğmedi.
Şahsi tarihindeki dönüm noktalarını Türk halkının menfaatleri için bir silah olarak kullanmasını bildi. Halkının bağımsızlığı için mücadele etti, hısımlarını geri püskürttü, Orta Asya’da Türk devletlerini bir araya getirdi… Her zaman diri tuttuğu intikam ateşi sayesinde kazandığı zaferlerle sadece binlerce yıllık Türk tarihinin değil; dünyanın da unutamadığı en önemli hükümdarlar arasında yerini aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL