SEYAHAT

Tayland hakkında her şey!

Türkiye daha çok turist çeken bir ülke fakat yine de hatırı sayılı sayıda vatandaşımız, dünyanın birçok ülkesini iş veya özel ihtiyaçlar nedeni ile ziyaret etmektedir. En çok ziyaret edilen ülkelerden..

Tayland hakkında her şey!

Türkiye daha çok turist çeken bir ülke fakat yine de hatırı sayılı sayıda vatandaşımız, dünyanın birçok ülkesini iş veya özel ihtiyaçlar nedeni ile ziyaret etmektedir. En çok ziyaret edilen ülkelerden birisi de Tayland. Tayland’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler konuları sizler için listeledik.
Hiç tanımadığınız birisi bir anda karşınıza gelip sizinle muhabbet etmeye başlayabilir. Tayland halkının diyalog kurma ile alakalı hiçbir sorunu yok. Avrupa’dan direkt olarak Tayland’a gelirseniz ciddi bir kültür şoku bile yaşayabilirsiniz.


Bunu gitmeden önce bilmenizde fayda var. Tayland halkı hiçbir şekilde sıra kültürüne sahip değil. Öyle tuvalet sırası falan beklemeyin, saatlerce beklersiniz. Bir şekilde içeriye dalmaya çalışın.
Motorlu taksiler de olarak bilinen tuk-tuklar, taksilere göre çok daha eğlenceli. Fakat sadece gündüz saatlerinde. Geceleri kesinlikle onlara binmeyin. Hatta geceleri herhangi bir yere gidiyorsanız, mutlaka taksicinin telefonunu alın ve çıkarken mekana bir taksi göndermesini isteyin. Tayland sokaklarında geceleri dolaşmak, ciddi riskler doğurabilir.
Malum çok komik giyinen bir kralları var fakat onlar öyle düşünmüyorlar. Kral hakkında tek kelime bile etmeyin, çok ciddiyim.


Tayland içinde kumar oynanma iznini sadece hakkında konuşmamızın doğru olmayacağı Kral verebiliyor. Bir sürü bağırtı ve sarhoş insanın arasında kumar oynamayı göze alırsanız, Tayland sokaklarında bir sürü kumar oynatan mekan bulabilirsiniz.
Tapınak ve dini mekanlara girerken diz kapağınıza kadar kapanın. Aynı şekilde dirseklerin de görünmemesi gerekiyor. Tayland halkı bu konuda da takıntılı.
Taksiciler, turist olduğunuzu anlayınca o yol kapalı şuradan gidelim gibi bir sürü bahane uydururlar. Bu sayede amaçları 2 katı para almaktır. Böyle bir durumda onunla tartışmayın ve aracı durdurarak inmek istediğinizi söyleyin.


Her taraf hamam böceği. Bir anda bir tanesini bacağınıza tırmanırken bulabilirsiniz. Fareden iyidir diye sevinebilir veya memleketini düşünüp şikayet edebilirsiniz, size kalmış artık.
Aynı sokakta hem iğrenç hem de harika kokular burnunuza gelebilir. Bu kokuları ömür boyu unutmayacaksınız. Bangkok adeta kokan bir şehir. Ne koktuğundan ise çoğu zaman emin olamıyorsunuz.
Gitmeden önce yerel dilden 100 kelime kadar öğrenebilirsiniz fakat Tayland halkının İngilizcesi gayet iyi. İngilizce biliyorsanız, iletişim kurmakta zorlanmazsınız. Zaten herkes çok candan davranıyor, gerilmenize de gerek yok.
Tuvaletlerde genelde peçete olmuyor, peçeteleri yanınızda taşıyın. Ayrıca inanılmaz bir koku olabiliyor, o yüzden tuvalet için oteli kullanmaya bakın ya da nefesinizi uzun tutmak için antrenmanlara şimdiden başlayın. Birde zeminler çok ıslak olabiliyor, terlik ile girdiyseniz sizi önemli bir imtihan bekliyor olabilir.


Sokak lezzetlerini denerken, yüzünüzü buruşturmayın. Mideniz biraz geniş olsun, değilse zaten daha tahmin edilebilir bir ülkeye seyahat edin. Elbette biraz kolaçan edin yemek satın alacağınız yeri. Mesela yiyeceklerin üzerinde bir kedi falan dolaşıyorsa, başka yere kayın.
Hiçbir yerde su içmeyin. Buna restoranlarda dahil. Sadece marketlerden aldığınız ambalajlı suları için.
Bunu zaten normalde de yapmazsınız fakat Tayland’da hiç yapmayın. Tayland’da baş, kutsal sayılmaktadır ve dokunulamaz.
Pişmeyen şeylerden genelde uzak durmaya çalışın. Bakteri sebebiyle sizi sıkıntıya yol açabilir. Kruvasan yiyebilirsiniz, muhteşem yapıyorlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL