SEYAHAT

Tatile Çıkacaklar Bu Habere Dikkat!

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Nesih Tanrıverdi, seyahatte yaşanan sorunlar hakkında filmle gez’e konuştu. Tanrıverdi, “Eğer yolculuğunuzun uçakla yapıyorsanız rötar ve benzeri problemlerde ne yapılması gerektiği önemli bir hale geliyor…

Tatile Çıkacaklar Bu Habere Dikkat!

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Nesih Tanrıverdi, seyahatte yaşanan sorunlar hakkında filmle gez’e konuştu.

Tanrıverdi, “Eğer yolculuğunuzun uçakla yapıyorsanız rötar ve benzeri problemlerde ne yapılması gerektiği önemli bir hale geliyor. Eğer uçuşunuz iptal olduysa elbette bilet ücretinin iade edilmesi Avrupa birliği ülkesi göre de zorunlu. Ayrıca yaşanan durumdan kaynaklanan tüm otel ve diğer masrafların da yeni uçuş saatine kadar havayolu şirketi tarafından karşılanması gerekiyor.”dedi.

“Hakkınızı arayın, sorgulayın”

Seyahate çıkacak olan vatandaşların dikkati ve haklarını bilme konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini belirten Nesih Tanrıverdi şunları söyledi: “ Eğer havayolu şirketiniz otel ve yiyecek masraflarını karşılamanızı isterse yaptınız bu masrafların faturaları saklamayı unutmayın. Çünkü daha sonra bu faturaların karşılığı alabilirsiniz. Yurtdışına seyahat edecekseniz şirketiniz Avrupa birliği merkezi bir şirket ise 3 saatten fazla rötar durumlarında (Kötü hava koşulları ve güvenlik nedenleri hariç) 250 € tazminat ödemesi gerekiyor.

Uçağı siz yetişememişseniz de yolculuğumuzu sigorta ettirmişseniz bu kez seyahat sigortasındaki güvencelere bakmak ve buradaki haklardan yararlanmanın yolunu bulmak gerekir. Bagaj kayıpları olabiliyor. Bu durumda hemen bir tane tutanak tutulmasını sağlayın havalimanındaki kayıp bagaj binasında temasa geçin tutanağı havayolu şirketine gönderin. Bu durumda da sigortanızı kontrol etmeyi ve orada tanınan haklardan yararlanmayı unutmayın. Ayrıca hava U2 şirketleri kayıp bagajlarda elzem eşyalar dediğimiz eşyalarla ilgili yaptığınız masrafları karşılamakla yükümlü.

“Araç kiralamada aracı fotoğraflayın”

 Araç kiralama konusunda tüketicilere dikkat etmeleri gereken birkaç husus var. Aldığınız gibi teslim etmeniz gerekiyorsa yakıt durumunda kontrol etmenizde ve bunun da bir tutanak altına almanız da fayda var. Aracın üzerinde çizik çarpık ya da göze çarpan başka bir durum var mı, kontrol edip varsa böyle bir durumu fotoğrafla tutanakla tespit ettirmek sonradan yaşanması muhtemel problemler için önemli. Mümkünse hem aracı teslim alırken hem de teslim ederken fotoğraflamak ve bir tutanakla teslim etmek uygun olur.

“Çözüm konusunda sakin olun”

Konaklama ile ilgili şikayetiniz varsa bunu öncelikle otel yetkilisine açın veya varsa tur operatörünüze hemen bildirmenizde fayda var. Böylelikle probleminin çözümüne bir adım atmış olabilirsiniz. Şikayeti dile getirirken sakin kalmaya çözüm odaklı olmaya özen gösterirsek karşı tarafa da sorunu çözme konusunda fırsat tanımış oluruz. Bu bizi büyük ihtimalle çözüme götürecektir. Ama her halükarda yaşadığımız problemi fotoğraf video şahit ve benzeri araçlarla tespit ettirmekte fayda var. Çünkü eğer şikayetiniz gidelim diyorsa ve bu konuyu yargıya taşıyacaksanız sizi ancak bunlar savunabilir. Tabi tatillerde şirketten en önemli bölümü reklam ilan da yer alan hizmet kalitesi ile gerçekte verilen hizmet arasındaki fark. Konularda tüketicilerin tatil planlaması yaparken tercih edeceği otellerin TÜRSAP denetiminde olup olmadığına dikkat etmeli. Tüketiciler tatil rezervasyonlarını seyahat acenteleri üzerinden yaparlarsa bu takdirde hem problem yaşama ihtimalleri azalır hem de probleme yaşadıklarının da yargı yoluna gitmeden örneğin Türsap üzerinden kendini çözebilirler.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL