SEYAHAT

Stockholm Tarihi!

Stockholm’un başlangıcı hakkında net bilgiler olmasa da şehrin ilk olarak 1252’de dönemin hükümdarı olan Birger Jarl Stockholm tarafından kurulduğu düşünülmektedir. O zamanlar Avrupa’da ticaret hızla gelişmekteydi ve bu da yeni..

Stockholm Tarihi!

Stockholm’un başlangıcı hakkında net bilgiler olmasa da şehrin ilk olarak 1252’de dönemin hükümdarı olan Birger Jarl Stockholm tarafından kurulduğu düşünülmektedir. O zamanlar Avrupa’da ticaret hızla gelişmekteydi ve bu da yeni şehirlerin kurulmasına ön ayak olmuştur. Hızla büyüyen Stockholm, 1289’da İsveç’in en büyük yeri olmuştur ve 1500 yılına gelindiğinde 6.000 kişinin yaşadığı büyük bir yerleşim yeri haline gelmiştir.

Danimarka kralının 1519’da şehri işgal etmesinin ardından şehirde kanlı bir dönem başlamıştır. Kral, İsveçli 80’den fazla soyluyu idam ettirmiştir. İsveçli Gustav Vasa’nın 1923’te Stockholm’u yeniden ele geçirmesiyle bu kanlı dönem son bulmuştur. 17. yüzyılda şehir hızla büyümüş ancak 18. yüzyılda veba salgını birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. veba salgınına rağmen şehir 18. yüzyılın sonlarından itibaren tekrar gelişmeye devam etmiştir.
19. yüzyılda Stockholm’daki yaşam tarımdan endüstriye doğru evrilmiştir. 1850’lerde 90.000 civarında olan nüfus, 20. yüzyılda 300.000 civarına kadar yükselmiştir. Birçok tarihi bina da bu dönemlerden günümüze ulaşmıştır. Şehrin günümüzdeki nüfusu 1 milyona dayanmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL