SEYAHAT

Sonsuz Şükran Köyü!

Adı gibi sevgi, şükran ve samimiyet dolu olan ve Anadolu’nun bağrında sanatçı yetiştiren Sonsuz Şükran Köyü, sanat ve kültür etkinliklerinin yapıldığı, hem ülkemizden hem de yurt dışından pek çok sanatçıya..

Sonsuz Şükran Köyü!

Adı gibi sevgi, şükran ve samimiyet dolu olan ve Anadolu’nun bağrında sanatçı yetiştiren Sonsuz Şükran Köyü, sanat ve kültür etkinliklerinin yapıldığı, hem ülkemizden hem de yurt dışından pek çok sanatçıya ev sahipliği yapan bir sanat köyü olarak biliniyor. Konya’nın Hüyük ilçesinin Çavuş kasabasında yer alan köy, özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor.

Yaklaşık on yıl önce, yazar, yapımcı ve yönetmen Mehmet Taşdiken ve sanatçı arkadaşları tarafından kurulan bu köyde, müzik, edebiyat, resim, heykel gibi sanatın pek çok dalı icra ediliyor. Sadece sanatçılara değil, herkese açık olan Sonsuz Şükran Köyü, yılın her mevsimi ziyaretçilerini bekliyor.

Şehir stresinden ve yüksek katlı beton binalardan sıkılan sanatçıların el ele verip, güzel bir proje olarak hayata geçirdikleri Sonsuz Şükran Köyü, yerli ve yabancı pek çok kişiye kapılarını açıyor. Köyde yer alan kerpiç evler toprak, saman ve ahşap kullanılarak inşa edilmiş. Selçuklu mimarisinden esinlenilerek düz dam şeklinde inşa edilen bu evler, kerpiç mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. En fazla iki kattan oluşan ve doğayla iç içe bir yaşam sunan kerpiç evler, daha ilk adımı attığınızda sizi bambaşka bir dünyaya çağırıyor.

Hem köyde olmak ve toprakla uğraşmak hem de sanat icra etmek için hayata geçirilen Sonsuz Şükran Köyü, sanatın hemen her dalını bünyesinde barındırıyor. Günümüzde 40 kadar hane bulunan köyde, yeni inşaatlar da devam ediyor ve kerpiç evlerin sayısı artacak gibi duruyor.

Köy meydanında yer alan Dört Uygarlık Çeşmesi, heykeltıraş Serap Gümüşoğlu tarafından yapılmış. Bu topraklarda yaşamış ve izler bırakmış olan Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı’nın sonsuzluk sembollerini içeren bu çeşme, tüm farklılıklarına rağmen akan suyuyla, kültürel çeşitliliğe ve insan olmanın getirdiği benzer özelliklere dikkat çekiyor. Köyde yer alan Büyük Ustalar Çınarlığı ise sanatçılara, büyük ustalara adanmış bir anıt niteliğinde. Neşet Ertaş, Ara Güler, Yıldız Kenter gibi sanatçılar için dikilen bu çınarlık, büyük ustalara selam gönderiyor. Köyde bireysellik değil, dostluk, bir arada yaşama ve birlikte olma duyguları ön planda tutuluyor. Ortak bostanlardan mahsuller toplayıp, birlikte paylaşan ve şenlikli sofralar kurup, beraber yemek yiyen köy sakinleri, hem kendileri hem de misafirleri için sevgi ve büyük özveriyle yaşamlarını devam ettiriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL