MEKANLAR SEYAHAT

Sonbaharın saklı cenneti!

Ankara’daki Eymir Gölü’nde sonbahar mevsimiyle birlikte sararan yapraklar güzel görüntüler oluşturdu. Sonbaharın bütün renklerinin bir arada harmanlandığı gölde sakarmeke ve ördeklerler yaşıyor. Bu hafta sonu, kilometrelerce yol değil, Ankara’nın Eryaman..

Sonbaharın saklı cenneti!

Ankara’daki Eymir Gölü’nde sonbahar mevsimiyle birlikte sararan yapraklar güzel görüntüler oluşturdu. Sonbaharın bütün renklerinin bir arada harmanlandığı gölde sakarmeke ve ördeklerler yaşıyor.


Bu hafta sonu, kilometrelerce yol değil, Ankara’nın Eryaman semtinden sadece 40 km’lik bir mesafeyi katederek Gölbaşı ilçesi sınırları içinde yer alan Eymir Gölü’ne gidiyoruz. Sonbahar renklerinin hâlen terk etmediği, ağaçların üzerinde sararmış yaprakların yer çekimine direndiği bir mevsim havasında karşılıyor bizi Eymir Gölü. Bir de gölün üstünde bir o yana bir bu yana uçuşup duran misafir martılar.


Bir zamanlar ODTÜ arazisi içinde kaldığından ODTÜ Gölü olarak da bilinen Eymir Gölü, 70’ten fazlası üreyen olmak üzere 200’ün üzerinde kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Ankara’nın Gölbaşı ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Esasen göl, bir akarsu yatağı. Mogan, İncesu ve Eymir derelerinin aktığı vadinin alüvyonla dolması sonucu oluşmuş. İşte son kalan vahalardan biri olan Eymir Gölü, özellikle son yıllarda daha da artan gökdelenlerin arasında hapsedilmiş ve gökyüzüne hasret Ankara için adeta bir akciğer! Saklı bir cennet!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL