Aktüel

Sol elini kullananların bilinmeyen ilginç özellikleri!

13 Ağustos, Dünya Solaklar Günü olarak kutlanır. Biz de sizler için sol elini kullanan insanların özelliklerini araştırdık. Solaklar zorlu yaşamlarına devam ederken sağ elini kullananların onları yakından tanımalarını ve varsa..

Sol elini kullananların bilinmeyen ilginç özellikleri!

13 Ağustos, Dünya Solaklar Günü olarak kutlanır. Biz de sizler için sol elini kullanan insanların özelliklerini araştırdık. Solaklar zorlu yaşamlarına devam ederken sağ elini kullananların onları yakından tanımalarını ve varsa ön yargılarından uzaklaşmalarını diliyoruz.

Artı Değer

İnka uygarlığında solak insanlara İloq denirdi. Bunun anlamı ise artı değerdir.

Eşyalar Genellikle Sağ El İçin Yapılmıştır

Bu yüzden solakların bu konuda biraz zorluk yaşadığı gerçektir. Buna örnek olarak makas verilebilir. Makaslar sağ el için tasarlanmıştır ve sol ele uygun makas pek bulunmaz. Varsa bile normal makaslardan daha pahalıdır. Sağ el için tasarlanmış makası sol elle kullanırsanız tam olarak kuvvet uygulayamazsınız, kesim çizgisini görmekte zorlanırsınız, kesim yönü ve hızının kontrolünü aynı kolaylıkla sağlayamazsınız vb.

El Becerileri Yüksektir

Sanılanın aksine el becerisi gerektiren işlerde solaklar son derece başarılı. Konserve açacağı, makas gibi gereçler sağ elini kullanan çoğunluk için tasarlansa bile solaklar şahsi yetenekleri ile bu engelin de üstesinden geliyor. Belki aynı durumun bazı kişilerde makas kullanmakta da geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bowlingde sağ tarafa geçerek atış yapmak daha hızlı ve kolaydır. Bu yüzden solaklar bu konuda da avantaj yakalıyor.

Kendi Günleri Vardır

24 yıl önce ABD’de solaklar arasında dayanışmanın artmasını sağlamak amacıyla “Left Handers Day” adı ile ilk defa kutlanmaya başlayan ‘Dünya Solaklar Günü’, her sene 13 Ağustos’ta kutlanıyor. ‘Dünya Solaklar Günü’ nedeniyle bu yıl yapılan araştırmanın sonuçlarına göre solaklar kendilerini ‘solak olduğu için’ diğer insanlara göre daha ‘ayrıcalıklı’ görüyor. Gerçekten de sol elini kullananlar, nüfusun genelinde yüzde 10’luk bir azınlık olarak beceri ve zekaları ile bu yüzde 10’luk oranın üzerinde bir performans sergiliyor.

İyi Otomobil Kullanırlar

Automobile Association Developments’ın yaptığı araştırmaya göre, ehliyet sınavlarında solaklar, sağ elini kullananlara kıyasla yüzde 57 oranında daha fazla başarı göstermişlerdir. Hasarlı kazalarda yer almada ise solakların oranı genel nüfustaki oranın çok altında.

Sol El Kullanmanın Dezavantajları

Solaklar hakkında üstünlükleri saymanın yanı sıra risklerinden de bahsetmek gerekir. Solaklarda alkolizm, madde bağımlığı gibi sorunlar daha fazla görülüyor. Şizofreni, bipolar bozukluk gibi beyin ile alakalı hastalıklar için solaklar riskli grupta bulunuyor. Solaklarda, beynin iki yarısının etkileşimi daha yoğun olduğu için aynı anda birden çok duygu hissedilir. Bu yüzden de algı dağınıklığı sorunu ile karşılaşabilirler. Karındeşen Jack, Usame Bin Ladin ve Boston bombacısı da solaktı.

Solaklara Toplumsal Ayrımcılık

Pek çok ülkede ise yanlış bir yaklaşım var; o da solaklığın hoş karşılanmaması. Latince’de ‘sinister’ solak anlamına gelse de klasik Latince’de ‘kötülük ve şanssızlık’ demektir. Çin kültüründe solak demek aynı zamanda uygunsuz anlamına da geliyor. Eski devirlerde birçok kültürde solaklığın kötülük ile bağlantısı olduğu düşünülmüş, şeytanın simgesi olarak görülmüştür. Her zaman karşımıza çıkmıştır; bu zavallı korku: Farklı olana duyulan korku nerede ve konuda olmadı ki…

Solaklar Daha Akıllıdır

Dünya’da 7 milyarlık bir nüfusun sadece %10’u solaktır. Üstün zekalılar kulübü MENSA’nın üyelerinin %20’lik bir kısmı solaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL