SİNEMA

Sizi etkisi altına alacak filmler!

Sinema tarihine damgasını vuran, izlerken adeta dünyanızı değiştiren en iyi  filmleri sizlere sunuyoruz. Cube – Küp (1997) – IMDb: 7.2 Vicenzo Natalinin yönetmenliğini yaptığı Küp filmi bol heyecanlı ve büyük..

Sizi etkisi altına alacak filmler!

Sinema tarihine damgasını vuran, izlerken adeta dünyanızı değiştiren en iyi  filmleri sizlere sunuyoruz.

Cube – Küp (1997) – IMDb: 7.2

Vicenzo Natalinin yönetmenliğini yaptığı Küp filmi bol heyecanlı ve büyük bir bulmacanın içerisine sizi hapsedecek. Birbirlerini tanımayan tamamen farklı karakterlere sahip bir grup insanın birlikte el ele vererek çözmeleri gereken şifreyi bulma çabalarının anlatıldığı film de karakterlerin yaşadıkları tek duygu ise korkudur. Sırlarla dolu bu Küp filmi aklınızı mükemmel şekilde yoracak bir filmdir.

 Source Code – Yaşam Şifresi (2011) – IMDb: 7.5

Ölmek üzere olan bir askerin son görev olarak bilimsel bir deneyle bir grup insanın hayatını kurtarmaya çalıştığı film de heyecan ve gerilim mükemmel bir şekilde aktarılıyor. Uzun zamandır uyuyan Yüzbaşı Colter Stevens bir anda kendisini tren koltuğunda bulur. Karşısında hiç tanımadığı Christian isimli genç kadını görür. Buraya kadar her şey normal gözükse de anormal olan durum şudur ki Christian isimli kadın Colter’ı tanımaktadır. Yaşadığı bu saçmalığın içerisinde çırpınan Yüzbaşı Colter kendisine ne olduğuna dair bir cevap ararken öğrendikleri ve ona verilen zorlu görev filmi karmakarışık bir hale sokmaktadır. Kurguyu anlayabilmek için ve şifreyi çözebilmek için aklınızı sonuna kadar kullanmalısınız. Filmin başrolünde Jake Gyllenhaal rol almaktadır.

 Predestination (2014) – IMDb: 7.5

Hayatınız boyunca izleyeceğiniz en ilginç filmlerden bir olacağına kesinlikle eminim. Michael Spierig ve Peter Spierig’in kaleme aldığı senaryo içerisinde mükemmel bir paradoks barındırıyor. Filmin izlerken defalarca bu paradoksa düşmenize rağmen neyin ne olduğunu kesinlikle kolayca anlayamayacağınız mükemmel bir gizem filmidir. Predestination’ın başrolünde ise Ethan Hawke rol almıştır.

 The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004) – IMDb: 7.6

Eric Bress’in sinema dünyasına damga vuran filmi Kelebek Etkisi hastalığı sebebiyle baygınlık geçiren ve o an içinde ne yaşadığı hatırlayamayan Evan Treborn’un hayatını konu edinmiştir. Yaşı ilerledikçe ne olduğunu hatırlayabilmek için aldığı notlara göz atarken zamanda yolculuk yapabildiğini fark eden Evan Treborn geçmişe gidip bazı hataları değiştirmeye başlar. Bu seferde gelecekte istenilmeyen şeylere sebep olduğunu gören Evan dehşet verici bir paradoksun içine düşecektir. Aklınızın sınırlarını zorlayacak bu film içerisindeki paradoksa sizde kapılacaksınız.

 Theory Of Everything (2014) – IMDb: 7.7

Türkçe adı Her Şeyin Teorisi olarak çevrilen film Stephen Hawking’in hayatını ele almaktadır. Gençlilk yıllarına dair kesitler gördüğümüz filmde hasta olmasına rağmen Stephen Hawking’in gösterdiği başarılar ve karısının ona olan sevgisi anlatılmaktadır. Filmin dikkat çeken tarafı ise hasta bir insanın dünyanın en zeki ve en başarılı insanlarından biri nasıl olduğu gerçeğine anlam verebilmektir. Filmin yönetmen koltuğunda James Marsh otururken başrolünde ise Eddie Redmayne oturmaktadır.

 Edge Of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014) – IMDb: 7.9

Dünyaca ünlü oyuncu Tom Cruise’nin başrolünde rol aldığı Yarının Sınırında son yılların en başarılı bir bilim kurgu filmlerinden biridir. Etkileyici senaryosuyla Edge Of Tomorrow sizi hayrete düşürmekle kalmayacak heyecandan yerinizde de duramayacaksınız. Filmin konusu, hayatında savaş alanında dahi bulunmamış bir askerin özel emirle savaşın tam ortasına gönderilmesini anlatıyor. Daha ilk defa savaş deneyimi yaşayan Bill Cage’ın başına gelen olayların anlatıldığı senaryo ise yaşa, öl, tekrar et üçlemesinin içerisine düşen Bill Cage’in savaş maceralarını sizlere sunuyor.

 Shutter Island – Zindan Adası (2010) – IMDb: 8.1

Ünlü Yönetmen Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı bu film sinema tarihinin gelmiş geçmiş en garip filmlerinden biridir. Başrolünde Leonardo Di Caprio rol aldığı filmde mükemmel bir oyunculuk performansı sunulmuştur. Korkutucu bir gizemin içine içine çeken senaryosu ve ters köşeleriyle beyin yakan film sadece zeki insanların anlayabileceği filmler listesinde yerini almıştır. Filmin konusu ise Teddy Daniels ismindeki bir Müfettişin akıl hastanesinden kaçan hastayı bulma çalışmalarını anlatmaktadır.

 A Beautiful Mind (2001) – IMDb: 8.2

Hayatını içine kapanık bir şekilde sürdüren matematik profesörü John Nash’ın yaşamını konu edinen filmin başrolünde Russel Crowe rol almıştır. Türkçeye Akıl Oyunları olarak çevrilen film isminden de anlaşılacağı gibi dahi bir adamın zamanla zihninin içinde oynanan oyunlarla ilginçleşmeye başlıyor. Filmin konusu bir yerden sonra sizi olayların tam ortasına bırakıp başrolün ne yapması gerektiğine dair fikirleri şiddetlice düşünmenizi sağlıyor. IMDb’den 8.2’lik yüksek bir puan alan A Beautiful Mind aklınızın sınırlarını kesinlikle zorlayacak bir film.

 Memento – Akıl Defteri (2000) – IMDb: 8.4

Geçirdiği bir trafik kazası sonrası hafıza kaybı yaşayan bir adamın karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulma çabalarının anlatıldığı film etkileyici bir senaryoya sahiptir. Filmin ana karakteri olan Leonard Shelbely’nin başından geçen olayları izleyicilerine sunan Memento filmi ünlü yönetmen Cristpoher Nolan imzası taşımaktadır. Filmin en dikkat çekici özelliği yönü ise bazen 15 dakika öncesini bile hatırlayamayan Leonard’ın suçluları bulmak için uyguladığı bir dizi taktiklerdir. Peki siz olsaydınız hafıza kaybıyla nasıl başa çıkardınız? IMDb’deki 8.2’lik puanıyla kalitesini kanıtlayan Memento izlerken aklınızı düşünmekten yoracak bir filmdir.

 Prestige – Prestij (2006) – IMDb: 8.5

Cristopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı efsane film iki samimi dost olan sihirbazların birbirleriyle olan çekişmesini konu ediniyor. Filmin senaryosu muhteşem bir ustalıkla yazılmış ve izleyenlerin aklını yerinden oynatacak ters köşelere sahip. Her defasında diğerinden daha iyi bir performans sergilemeye çalışan sihirbazların amansızca mücadelesinde kazananın kim olacağı ise adeta izleyenlerini meraktan öldürüyor. Hugh Jackman ve Christian Bale’in başrollerini paylaştığı Prestij filmi mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biridir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL