SİNEMA

Siyasi tarihe ışık tutan filmler!

Ülkemizde, toplumsal yapıyı derinden etkileyen birçok olay meydana gelmiştir. Yaşanan bu olaylardan bazıları sinemada tekrardan hayat bulmuş ve gelecek nesillere aktarılmıştır. Bu içerikte, Türkiye’nin tarihine ışık tutan filmleri bulabilirsiniz. Eylül..

Siyasi tarihe ışık tutan filmler!

Ülkemizde, toplumsal yapıyı derinden etkileyen birçok olay meydana gelmiştir. Yaşanan bu olaylardan bazıları sinemada tekrardan hayat bulmuş ve gelecek nesillere aktarılmıştır. Bu içerikte, Türkiye’nin tarihine ışık tutan filmleri bulabilirsiniz.

Eylül Fırtınası (2000) IMDb: 6.2

Atıf Yılmaz’ın yönetmen koltuğunda olduğu 2000 senesi yapımı film, askeri darbenin konu alındığı, Tarık Akan, Zara ve Kutay Özcan’ın başrolde yer aldığı etkili bir film. O dönemin gerçeklerinin işlendiği filmde annesi hapishaneye giren küçük Metin, Bozcaada’da yaşayan dedesiyle kalır. Metin’in babası arananlar listesindeyken annesi hapishanededir.

Beynelminel (2006) IMDb: 7.2

1980 Darbesi ve 1982 yıllarının trajikomik olaylarının işlendiği filmde, askeri yönetime ayak uydurmaya çalışan halk ve müzik grubunun hikayesi anlatılıyor. Yakın tarihimizin siyasi olayları mizahi bir dille seyirciyle buluşturulmuş olan filmde Özgü Namal, Cezmi Baskın, Umut Kurt başroller arasında yer alıyor.

Vali (2009) IMDb: 7.4

Bir dönem Denizli’de Valilik yapmış olan Recep Yazıcıoğlu’nun özyaşam hikayesinin, fikirlerinin, yaptıklarının ve halkla ilişkisinin filme konu olduğu ve valinin başından geçen esrarengiz olayların anlatıldığı 2009 yapımı bir filmdir.

Büyük Adam Küçük Aşk (2001) IMDb: 7.7

Ülkemizdeki Kürt meselesine değinen, küçük yaşta ailesini çatışmada kaybeden Kürt kızı Hejar ile emekli yargıç Rıfat Bey’in hayatlarını konu alan bir film. Birbirlerinin dilini bilmeyen bu ikilinin hayatlarının kesiştiği ve değiştiği film cesur çıkışlı bir dram filmi.

Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb: 7.8

Yılmaz Erdoğan’ın yönetmeni olduğu 2013 yılında vizyondaki filmler listesinde yer alan Kelebeğin Rüyası, II. Dünya Savaşı’nda Zonguldak’ta hayatını sürdüren genç şairlerden Rüştü ve Muzaffer’in yaşam hikayesini konu alan, Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat’ın başrolleri paylaştığı bir dram filmi. 1940’lı yılların durumu, verem hastalığı bu iki arkadaşın hayatını etkilemektedir.

Devrim Arabaları (2008) IMDb: 8.0

27 Mayıs 1960 darbe olayının ardından göreve başlayan Cemal Gürsel’in gerçek yaşam öyküsünden hareketle oluşturulan film, Tolga Örnek yönetmenliğinden çıkan etkileyici bir dram filmi. İhtilalden sonra Cumhurbaşkanı Gürsel’in hasretini duyduğu yerli üretim arabanın yapılmasını ister ve bu görevi TCDD işletmesine bırakır. Cumhuriyet Bayramı’na kadar kısa süreleri olan 23 mühendis otomobil yapımı için hayatlarını ve kariyerlerini riske ederek, vakit, yokluk ve politika engelleriyle savaşmak zorundadır. Benzini bitti yolda kaldı şeklinde anılan Devrim’in hüzünlendirici hikayesinin işlendiği film siyasi tarihimizi anlatan önemli bir filmdir.

Vizontele (2001) IMDb: 8.0

Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı film, ilk film Vizontele’deki televizyonla yeni tanışan köylünün hayatından altı sene sonrasını konu alır. En iyi Türk komedi filmleri listesinde yer alan bu filmde ülke 1980’lerin kargaşasını yaşarken, siyasetten soyut yaşayan ve hiçbir şeyden haberdar olmayan köy bu kez de batıdan göreve gelen öğretmenin politik ve düşünsel ideolojileriyle karşı karşıya kalır. Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Tuba Ünsal, Tarık Akan gibi isimlerin rol aldığı film ilk filmde olduğu gibi etki yaratan bir film.

Duvar (1983) IMDb: 8.1

Yılmaz Güney’in yönetmenliğini yaptığı 1983 yapımı film, Ankara Kapalı Cezaevi’nde cereyan eden isyanı konu alan ve dönemin siyasi, politik gerçeklerini, gerçek yaşanmışlıkları anlatan bir dram filmidir.

Zübük (1980) IMDb: 8.4

Kartal Tibet’in yönetmenliğini üstlendiği film, Kemal Sunal’ın unutulmayan filmlerinden bir tanesidir. 1980 yapımı filmde dönemin Türk siyasetine taşlama nihayetindeki filmde Türk siyaset hayatının çarpıcı karakterleri konu edilir. Kemal Sunal, mesleğinden sürülen bir siyasetçiyken Zübük karakterini canlandırır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL