MEKANLAR SEYAHAT

Sıra dışı ve ilginç turizm türleri!

Çoğumuzun bilmediği ve aklına bile getiremediği türde turizm türleri var. Bu turistlerin başka ülkeleri ziyaret etme nedenlerini duyunca çok şaşıracaksınız. İşte alışılmışın dışındaki turizm türleri… Mezar Turizmi Mezarlıkları ziyaret etmeyi..

Sıra dışı ve ilginç turizm türleri!

Çoğumuzun bilmediği ve aklına bile getiremediği türde turizm türleri var. Bu turistlerin başka ülkeleri ziyaret etme nedenlerini duyunca çok şaşıracaksınız. İşte alışılmışın dışındaki turizm türleri…

Mezar Turizmi

Mezarlıkları ziyaret etmeyi seven turistler. Genellikle ünlü insanların veya ulusal kahramanların kalıntılarını bulunduran mezarlıklar ziyaretçilerinin akınına uğruyor. Mezarcı turistlerin ziyaret ettiği mezarlıklar şunlardır; Washington DC’deki Arlington Ulusal Mezarlığı ve Paris’teki Pere Lachaise Mezarlığı. Ya da Türkiye’den Amasya’daki Kral Mezarları…

Terör Turizmi

Çoğu ülke vatandaşlarının kavga veya savaş çıkarmak için başka ülkelere uzun vadeli seyahat etmesinden endişe etmekte. Bu terörist-turistler maalesef ki Türkiye’de de bolca bulunmakta. Genelde önce ucuz tatil köylerine gelirler. Turist gibi takılırlar. Mesela ülkemizde turist gibi Antalya’ya gelip ardından arabayla Gaziantep’e geçerek IŞİD’e katılanlar olduğu bilinmekte.

Gecekondu Turizmi

Sadece meraklarını tatmin etmek isteyen turistlerin türünü temsil etmekte. Neye benzediklerini görmek için ülkelerde bulunan kalabalık, yoksul ve yoksun gecekonduları ziyaret ederler. Daha çok Filipinler’de Manila, Brezilya’da Rio de Janerio ve Hindistan’da Mumbai’ye gibi yerler tercih noktalarıdır.

İntihar Turizmi

İntihar etmek bazı ülkelerde suç. İnsanlar bu dünyadaki suçlarını düşünmekten öbür dünyayı unutmuşlar bile! Bir kimsenin intihar etmesine yardım etmek, ülkelerde yasadışı bir eylem. Ancak İsviçre’de bu böyle değil. İsviçre’de yasal olduğundan dolayı intihar etmek isteyen turistler sürekli buraya gidiyor? Son gidişleri oluyor! İntihar turizminin sadece insanların kendi ülkelerinde intihar etmesine izin verildiğinde önlenebileceği söyleniyor.

Deneysel Turizm

Yeni bir şeyler denemeyi seven turistler türüdür. Bunu yapmak için başka ülkeye gitmenize gerek yok.

Seks Turizmi

Adından da anlaşılacağı üzerine başka bir ülkeye seks yapmak için giden turistleri kapsar. Çoğu zaman gelişmiş bir ülkeden az gelişmiş bir ülkeye seyahat edilir. Şimdilerde daha çok seks turistleri Çin, Japonya, Kore ve Tayvan’a gitmektedir. Popüler seks bölgeleri ise Kamboçya, Tayland, Filipinler, Bangladeş, Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti’dir. Doğu Karadenizli kadınların belası haline gelen Batum’da Türkiye’nin önemli seks turizm alanlarından biridir. Batum Türkiye’nin bir şehri değil. Ancak sadece kimlikle sınır kapısından kolayca gidilebiliyor. Haliyle Karadeniz erkekleride Batum’u kolonileştirmek adına büyük çaba harcıyor.

Silah Turizmi

Her ülke saldırı ve keskin nişancı tüfeklerine izin vermez. Hatta bazı ülkelerde tabanca bile alamazsınız. Bu yüzden de bu ülkelerde yaşayan insanların başka ülkelere ziyaret etmesi olayı gerçekleşiyor. Genelde Hawai’ye giden turistlerin burada bulunan atış poligonlarını doldurdukları biliniyor.

Atom Turizmi

Evet muhtemelen isminden anladınız. Atom turizmi, nükleer silahları görmeye giden turistlere denmektedir. Nükleer silahların geliştirildiği alanlara veya nükleer reaktör erimeleri tarafından tahrip edilmiş bölgelere akın eden insan topluluğunu ifade eder.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL