SEYAHAT

Sinop’ta gezilecek yerler!

Türkiye’nin en mutlu insanlarına sahip, hiç trafik lambasının olmadığı ve Karadeniz’in tek doğal limanına sahip Sinop ’ta gezilecek yerleri sizler için yazdık. Alaaddin Keykubat Camii Adını ünlü Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin..

Sinop’ta gezilecek yerler!

Türkiye’nin en mutlu insanlarına sahip, hiç trafik lambasının olmadığı ve Karadeniz’in tek doğal limanına sahip Sinop ’ta gezilecek yerleri sizler için yazdık.

Alaaddin Keykubat Camii

Adını ünlü Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin Keykubad’tan alan cami, Kuzey Anadolu’da da en büyük Selçuklu camisidir.

Andaç Beach

Sinop’ta denize girebileceğiniz en iyi yerlerden.

Balatlar Kilisesi

Ada mahallesinde Yusufoğlu Aralığı’nda Bizans döneminden kalma bir kilisedir.

Boyabat Kalesi

Boyabat ilçesinde yer alır. M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonya’lılar tarafından yaptırılan kale, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının izlerini taşımaktadır.

Deniz Şehitleri Anıtı

1853 yılında Rus Donanmasının 1853 yılında Sinop’a gerçekleştirdiği baskında şehit düşen denizcilerin anısına yaptırılmıştır.

Aşıklar Caddesi

Sinop deyince akla gelen ilk yerlerden birtanesi.İskele

Sinop’un huzur ve mutluluk kaynağı, her gün binlerce kişiyi ağırlıyor.

Diogenes Heykeli

Diogenes, Sinop’ta doğmuş Korint’de ölmüştür. “Sinoplu Diyojen” ve “Kinik Diyojen” olarak da bilinmektedir. Diyojen, medeniyeti reddetmiş ve medeniyet içerisinde medeniyetten uzak bir şekilde yaşamaya çalışmış bir antik çağ filozofudur.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Tam bir doğa harikası. Mutlaka görmeniz gerekiyor.Hamsilos Koyu

Hamsilos; Türkiye’nin en kuzey ucunu oluşturan İnceburun üzerinde bulunan bir koy. Buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Koy bir fiyordu andırır. Koyun şekli fil kafasına benzer. Koydan içerilere gidildikçe etraf ormanlaşır. Hamsilos’a giden tek yol Akliman’dan geçer. Merkeze 11 km uzaklıktadır.

İnaltı Mağarası

Ayancık İlçesine 40 km uzaklıkta bulunan İnaltı Köyü sınırları içerisinde olan mağara denizden 1070 metre yüksekliktedir. Mağaranın 50 m altına kadar araçla ulaşım bulunmaktadır. Buradan da merdivenler aracılığıyla mağaranın ağzına ulaşılabilmektedir.

İnceburun Feneri

İnceburun, Anadolu’nun en kuzey noktası. Karadeniz’e uzanan Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alır. Burada, deniz yüzeyinden 38 m yükseklikte inşa edilmiş bir deniz feneri vardır. Şehir merkezine 19 km uzaklıktadır.

İsfendiyaroğulları (Candaroğulları) Türbesi

Alâeddin Camisi’nin avlusunda kuzeydoğu köşede bulunan Türbe, Candaroğulları’ndan Celalettin Beyazıt ile oğlu İsfendiyar ve İsfendiyar’ın oğlu İbrahim Bey’ler ile bu aileye mensup zatların kabirlerini bulundurmaktadır.

Karakum Gezi Yolu

Manzara eşliğinde yürümek için harika bir yer.Paşa Tabyaları

Yarımadanın doğusunda Karakum yolu üzerinde bulunan tabya, denizden gelebilecek tehlikelere karşı tersanenin emniyetin sağlamak ve limanda bulunan gemileri korumak amacıyla 19. yüzyılda yapılmıştır.

Şahin Tepesi

Şehri kuşbakışı en iyi göreceğiniz yer. Gece ayrı gündüz ayrı bir güzelliğini keşfedeceksiniz. Muhteşem bir manzarası var.

Seyyid Bilal Hz. Türbesi

Türbe, Cezayirli Ali Paşa Camisi’nin sol yanındadır.Arkeoloji Müzesi

Helenistik çağdan itibaren şehrin tarihini muhteşem eserlerle sergileyen müze,mutlaka görün ve tarihe tanık olun.

Sinop Hapishanesi

Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem “Anadolu’nun Alkatrazı” tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevidir.

Sinop Kalesi

Kale, MÖ 7. yüzyılda kenti korumak amacıyla kuruldu. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde birkaç kez onarıldı.

Park Yıldız

Hem güzel yürüyüş yapmak hem de doğanın keyfini çıkarmak isteyenlerin seveceği bir yer. Ayrıca, orada bulunan mekan sayesinde kahvaltı da yapabilirsiniz.

Tarihi Pervane Medresesi

Medrese, Alaaddin Cami avlu kuzey girişinin karşısında bulunmaktadır. 1262 yılında şehrin 2. defa alınışı anısına Selçuklu Veziri Muinüddin Süleyman Pervane tarafından yaptırılmıştır.

Yakup Ağa Konağı

Gerze Yakup Ağa Konağı 1911’de inşa edilmiş. Yakup Ağa, Rusların Müslümanları Rusya dışında yerleşmeye zorlamasıyla 1864’te Kafkasya’dan göçüp Osmanlı topraklarına sığınan bir Çerkez ailenin büyük oğlu. Konağı babası Hacı Zekeriya Efendi yaptırmış. Gerze İlçesinde.

Akgöl

Ayancık ilçesinde olan göl, 1200 metre yüksekliktedir. Göl kenarınd piknik alanları bulunmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL