SEYAHAT

Seyahat yazarı olmanın zorlukları!

Dünyayı gezmek çok eğlenceli gibi durabilir fakat bunu meslek olarak yapanların zorlandıkları birçok konu var. İşte en çok Seyahat yazarının şikayet ettiği konular. Sabit bir gelire sahip olmamak Gezginlerin tecrübelerine..

Seyahat yazarı olmanın zorlukları!

Dünyayı gezmek çok eğlenceli gibi durabilir fakat bunu meslek olarak yapanların zorlandıkları birçok konu var. İşte en çok Seyahat yazarının şikayet ettiği konular.

Sabit bir gelire sahip olmamak

Gezginlerin tecrübelerine göre dünyayı gezmeye başladığınız ilk bir yıl içinde para kazanmayı beklememek gerekli. Bunun sebebi ise yeni bir gezgin olup kendini henüz kanıtlayamamış olmak. Fakat deneyimli gezi bloggerlarının bile sabit bir geliri olduğu söylenemez. Bazen çok fazla para kazandıklarını bazen de ellerinde tek kuruş para kalmadığını söyleyen gezginler, para biriktirmenin ve harcamaları planlamanın önemli olduğunu söylüyor.

7/24 çalışmak zorunda olmak

Gezi blogu olan insanların günde 1-2 post paylaşıp sonra rahat rahat gezmeye devam ettiklerini düşünüyor olabilirsiniz. Fakat gerçek bundan çok farklı. Günde en az 12 saati bilgisayar başında geçirmek zorunda olduklarını söyleyen gezginler, bloglarını bir iş haline çevirmek için çok sıkı çalışıyorlar.

Blogun okunma kaygısı

İyi bir gezi bloguna sahip olmak ve büyük kitlelere hitap etmek için çok fazla etmeni göz önünde bulundurmak gerekli. Yani sadece gezip beğendiğiniz bir yeri düz bir metin olarak yazıp bir sürü okuyucuya sahip olmayı bekleyemezsiniz diye belirtiyor bu konuda tecrübeli olan gezi bloggerları.

Sıradan bir anı mükemmel olarak gösterme zorunluluğu

Yorgun, bitkin, uykusuz ve hatta hastalıktan kıvranıyor olabilirler. Ama ne olursa olsun paylaşımları kusursuz olmalı. Bunu yaparken kendilerine “Benim burada ne işim var? Ben ne yapıyorum?” diye sorduklarını itiraf eden gezginler de var.

Ciddi bir ilişkiye sahip olamamak

Biriyle tanışıp bir ilişkiye adım atmaya çalışmak gezginler için bir hayli zor. Çünkü eninde sonunda iki taraftan biri başka bir yere gitmek zorunda kalacak. Uzun mesafe ilişkisini yürütebilenler bile günün birinde karşı taraf için başka bir ülkeye yerleşip yeni bir hayat kurmak zorunda kalabiliyor.

Gezmekten zevk alamamak

Yıllık izninize çıktığınızı ve hiç görmediğiniz bir yere tatile gittiğinizi düşünün. Ne kadar da heyecan verici değil mi? Fakat dünyayı uzun süredir gezen bir gezginseniz durum bir süre sonra heyecanını kaybediyor diye belirtiyor bu konuda deneyimli olanlar. Gün batımları, şelaleler, kiliseler, tapınaklar… Bir süre sonra bunların hiçbiri eski heyecanı vermiyor ve her şey sıradanlaşıyor diye yakınıyorlar.

Yerleşik bir hayata sahip olamamak

Sürekli bavul hazırlamak, hostellerde yatıp kalkmak, uçak bileti ayarlamaya çalışmak, haritaların içinde kaybolmak… Gezginlerin bir noktadan sonra en çok yoran şeylerden biri de sabit bir hayata sahip olamamak. Bilgisayar başında çalışmak, ev yemeği yapmak, spora gitmek ve televizyonun karşısında uyuyakalmak gibi hepimizin hemen hemen her gün yaptığı sıradan şeyler belirli bir noktada onların özlediği şeylere dönüşebiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL