SEYAHAT SİNEMA

Seyahat temalı filmler!

Alanında uzman jürimize “En güzel seyahat filmlerini” sorduk, seyredildiğinde o şehre seyahat etme isteği uyandıracak filmler bulduk. Motosiklet Günlükleri – Güney Amerika  Orta sınıfa ait Arjantinli iki genç, kanlarındaki ve..

Seyahat temalı filmler!

Alanında uzman jürimize “En güzel seyahat filmlerini” sorduk, seyredildiğinde o şehre seyahat etme isteği uyandıracak filmler bulduk.

Motosiklet Günlükleri – Güney Amerika 

Orta sınıfa ait Arjantinli iki genç, kanlarındaki ve ruhlarındaki delişmenliğin de etkisiyle, ait oldukları coğrafyayı kendi gözleriyle görmek ister. Biri kimya, diğeri tıp okumuştur. Aileleriyle vedalaşırlar, bir miktar para, altlarındaki emektar 1936 model Norton 500 motosiklet, ufka doğru yola çıkarlar.

Yüzüklerin Efendisi – Yeni Zelanda 

‘Yüzüklerin Efendisi’ filmini izleyip de filmde geçen yolculuk sırasında izlediklerini kim görmek istemez ki! Siz de benim gibi bunun için yanıp tutuşanlardansanız şu sıralar oturduğunuz yerden biraz olsun Yeni Zelanda’da maceraya çıkmaya ne dersiniz?

Küs Kardeşler Limited Şirketi – Hindistan 

Film, bizleri babalarını kaybettikten sonra yabancılaşan üç erkek kardeşin Hindistan’da yaptıkları tren yolculuğuna dahil ediyor. Annelerini bulmak üzere çıktıkları bu yolculukta Jodhpur ve Udaipur gibi Rachastan’ın gözde kentlerini görebilir, o trende siz de olmak isteyebilirsiniz. Spiritüel bir yolculuğa da davet eden filmle ilgili bir minik uyarı, filmdeki gördüğümüz tren gerçekte yok. Ancak benzer bir yolculuğu yapmak ve etkileyici Hindistan rotalarını keşfetmek isteyenler efsane tren Maharajas Exspres’e bilet alabilir.

Aşk Zamanı – Hong Kong 

Uzakdoğu sinemasının ustası Wong Kar-wai’nin yazıp yönettiği ‘Aşk Zamanı’ filmini izlediğinizde onun sadece bir sinema filmi değil, görsele dökülmüş bir aşk şiiri olduğunu düşünürsünüz. Filmi izlerken Hong Kong’un metropol görüntüsünün ardına saklanmış arka sokaklarında kaybolur, Bangkok’un duman tüten caddelerini geçersiniz.

Amelie – Paris 

Başrolünde Audrey Tautou’nun oynadığı film çok sevdiğim Paris’in Montmartre bölgesinin keyifli sokaklarını zamanında keşfetmemi sağladı.

Bir Konuşabilse – Tokyo 

Tokyo gibi dünyanın en hareketli şehirlerinden birinde çekilmiş yalnızlık üzerine bir film (orijinali Lost in Translation). Hem de bu kadar kalabalık içinde şehrin gökdelenlerinin eşlik ettiği bir yalnızlık. Parlak ışıklar, rengârenk tabelalar, Japonca yazılar ve kalabalık ürkütse de Tokyo’ya gidip bu karmaşanın içinde kaybolma hissi uyandırıyor.

Yetenekli Bay Ripley – Positano 

2000’de, henüz öğrenciyken izlediğim ‘Yetenekli Bay Ripley’ filmi, bana tam 10 yıl boyunca Napoli Körfezi, Ischia Adası, Palermo ve Positano’ya gitme hayalleri kurdurttu. 2011’de reklamcılık sektörüne veda ettiğimde, cebimde Napoli bileti alacak ve altı gün Positano’daki Maria Pansiyon’da kalacak kadar param vardı.

Sideways – Kaliforniya 

‘Sideways’i ilk seyrettiğimde film canımı şarap çektirecek sanmıştım. Ama hem seyrederken hem de aklıma her geldiğinde fark ettim ki film bana yollara düşme isteği veriyor. Filmde iki eski ve birbirine pek de benzemeyen arkadaş, aralarından birinin evlenecek olması nedeniyle bekâr günlerin son gezisine beraber çıkarlar.

Ye, Dua Et, Sev – Nepal 

Julia Roberts’ın bu filmini her izlediğimde Hindistan ve Nepal’e doğru hızla ışınlanmak istiyorum. Roma sokaklarından, Hindistan’da inziva için bir Ashram’a, oradan huzur dolu doğasıyla Bali’ye gitmeye ne dersiniz? ‘Ye, Dua Et Sev’, bir kadının kendini arayış yolculuğunda leziz yemekler, etkileyici kültür ve romantizmle buluştuğu bir yolculuk filmi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL