SEYAHAT

Sessizlik arıyorsanız bu liste tam size göre…

Türkiye’nin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler var. Yalnız bu yerlerden bazıları her yıl çok sayıda ziyaretçiyi çekse de bazıları sahip oldukları güzelliklere rağmen pek fazla bilinmiyor…

Sessizlik arıyorsanız bu liste tam size göre…

Türkiye’nin her bir köşesinde görülmeye ve keşfedilmeye değer muhteşem yerler var. Yalnız bu yerlerden bazıları her yıl çok sayıda ziyaretçiyi çekse de bazıları sahip oldukları güzelliklere rağmen pek fazla bilinmiyor. Sizin için sakin bir hafta sonu için kalabalıktan uzak pek fazla bilinmeyen yerleri listeledik…

Adala 

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Adala beldesi, Üşümen Tepesi ile Dibek Dağı’nın arasından geçen Gediz Nehri’nin Salihli Ovası’na açıldığı düzlükte kurulmuş bir yerleşim merkezi. Termal ve kaplıca sevenler için burası ziyaret edilmesi gereken rotalardan.

Işıklı Göl 

Denizli’de Çivril ovası üzerinde yer alan bir tatlısu Işıklı Gölü. Büyük Menderes Nehri’ni beseleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ın güneyindeki Çivril Ovası’nda bulunan Işıklı Gölü, 1968 yılına kadar doğal bir göl olarak varlığını sürdürüyordu. Ancak bu tarihten itibaren baraj gölüne dönüştürülen Işıklı Gölü, günümüzde Çivril Ovası’nın sulanması amacıyla kullanılıyor. Derinliği yaklaşık olarak 7 metre civarında olan Işıklı Gölü, bir tatlı su gölü olma özelliği taşıyor. Özellikle görsel güzelliğiyle doğaseverlerin uğrak noktası olmaya aday.

Baltalı Gölü 

Ege Bölgesi’nde deniz denince akla ilk gelen şehirler arasında olmasa da barındırdığı zenginliklerle Batı Anadolu’nun en güzel seyahat rotalarından biri. Uşak, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ön plana çıkan bir şehir. Dolayısıyla, doğa turizmi ve kültür turizmi ile ilgilenenlerin uğrak noktalarından biri.

Karaburun 

İzmir’in sakin adresi burası… İlçede çok az koy ve tesisin bulunmasından dolayı burası kimse tarafından tercih edilmiyor. Karaburun sakinliğinin dışında serin, dalgalı ama bir o kadar da sualtı zenginliklerine sahip bir yer. Özellikle balıkçılık için alternatif bir rota olarak düşünebilirsiniz. Bölgede değişik yerlerden biri ise Çakmaktepe mevkii.

Aizanoi Antik Kenti 

Aizanoi Antik Kenti Kütahya Çavdarhisar İlçe merkezinde, Kütahya’ya 50 km uzaklıkta yer alıyor. Penkalas (Kocaçay) Irmağının yukarı kesiminde tanrıça Meter Steunene’nin kutsal mağarası civarında yaşayan Frigyalıların öncülü olarak antik kaynaklarda geçen Azan adlı mitoloji kahramanının su perisi Erato ile efsanevi kral Arkas’ın birleşmesinden Aizanoi şehrinin ortaya çıktığı sanılmakta.

Blaundus Antik Kenti 

Büyük İskender tarafından kurulan ve mimari görünümü nedeniyle İngiltere’deki ünlü Stonehenge taşlarına benzetilen Blaundus Antik Kenti, günümüzde birinci derece sit alanı ilan edilen etkileyici ve görkemli bir alan.

Yüzen Adalar 

Bingöl-Solhan karayolu üzerinde, Aksakal Göl Mezrasında yer alan Yüzenadalar, göl üzerinde birbirinden birbirinden bağımsız olarak hareket eden üç adacıktan oluşuyor. Yaklaşık 50 metre derinliğe sahip göl üzerindeki 3 adacık sürekli olarak yer değiştiriyor.

Kapıkırı 

Bodrum’a 40 dakika uzaklıkta bulunan Bafa Gölü’nün kenarına yerleşmiş küçük bir köy Kapıkırı… Eğer tarih ve arkeoloji ilginizi çekiyorsa Kapıkırı’nda Helenistik ve Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar ilginizi çekebilir.

Taşkale 

Taşkale Karaman’a bağlı bir kasaba… Önceleri Kızıllar olarak da anılmaktaydı. Bölge yerleşimi çok eskilere dayanmakla beraber, turistik İncesu Mağarası ve Taştan Oyma Tahıl Ambarları da bu kasabada bulunuyor. Ayrıca buradaki en özel yerlerden biri de Manazan Mağaraları.

Bilgelik Vadisi 

Antalya’da bölgedeki halkın ‘Tazı Kanyonu’ olarak adlandırdığı ve Köprüçay Nehri’nin yüksekliği 200 metreyi bulan kayalıklar arasından geçtiği doğa harikası vadi, tatilci ve turistlerin son dönemdeki en gözde merkezi haline geldi.

Büğrüm Köprü 

Roma İmparatorluğu döneminden kalma bu köprü Antalya’da yer almaktadır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görmüş olan bu köprü hala tüm bakirliği ve doğallığıyla ayakla durmaktadır. Bu köprüye Köprülü Kanyon Milli Parkı içinden ulaşılabilir.

Clandras Köprüsü 

Uşak iline bağlı Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminde yapılan Tarihi Clandras Köprüsü, Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmış. Uşak iline bağlı Karahallı ilçesinde yer alan Frigyalılar döneminde yapılan Tarihi Clandras Köprüsü, Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 yıl önce yapılmış. Köprünün yanında bulunan Elektrik Santralinden boşaltılan su beton kanal yardımı ile köprünün yanından aşağı dökülmekte ve bir şelale görüntüsü vermekte…

Birgi 

İzmir Ödemiş’e 9 kilometre uzaklıkta ve Bozdağlar’ın yamaçlarında yemyeşil bir coğrafyanın içine gizlenmiş Birgi, asırlık ağaçlarının ve ahşap pencereli evleriyle Ege’nin şirin köylerinden… Ayrıca tam da şimdi gidilecek en keyifli hafta sonu rotası. Birgi köyü, Aydınoğulları Beyliği’nden Mehmet Bey tarafından yaptırılan Ulu Cami ile meşhur. Osmanlı’nın izlerini sürmek isteyenler için burası çok ideal.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL