MEKANLAR SEYAHAT

Şehirlerin kahvaltı kültürleri!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, hepimizin belki de en sevdiği öğün bile olabilir. Hele ki pazar kahvaltılarının tadı hep bir başka güzel olur. Ülkemiz öyle geniş bir kültüre ev..

Şehirlerin kahvaltı kültürleri!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, hepimizin belki de en sevdiği öğün bile olabilir. Hele ki pazar kahvaltılarının tadı hep bir başka güzel olur. Ülkemiz öyle geniş bir kültüre ev sahipliği yapıyor ki neredeyse her şehrimizin kendine özgü bir kahvaltı kültürü var. Bizler de merak ettik ve sizler için şehirlerimizin kahvaltı kültürleri nelermiş dedik ve bu içeriğimizde listeledik. Sizler de bu yazıda unuttuğumuz şehirlerin kahvaltı kültürlerini en altta yer alan yorumlar bölümüne eklerseniz çok mutlu oluruz.

Sıkma – Börek / Mersin

Sıkma ve börek, Mersin’de özellikle de Silifke bölgesinde neredeyse her sabah yenir. Peynirlisi, çökeleklisi, kıymalısı ve otlusu en çok tercih edilenler arasında sayılabilir. Eğer mevsimlerden yaz ise yanında bir karpuz, kış ise tavşan kanı bir çay ile salatalık, domates ve yeşil zeytinin eşlik ettiği zeytinyağlı söğüşle bu iki lezzetin tadına doyum olmaz.

Boyoz / İzmir

İzmir’de kahvaltı demek boyoz ve yanında yumurta demek. İzmir boyozu Osmanlı’dan günümüze ulaşan bir lezzet. Hamur işi olan ve yakın zamana kadar evlerde yapılan İzmir boyozunun yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi olduğu söylenir. Evlerde yapılan gerçek boyozun sade olmadığını da söyler eski İzmirliler. Çok yüksek ateşteki fırına girmeden önce kat kat, ipince açılmış olan yufkanın arasına peynir, ıspanak gibi farklı malzemeler koyarak pişirirlermiş. Dışarıda satılan boyozlar boş olarak yapılırsa da gerçek boyoz boş yapılmazmış.

Ciğer Şiş / Adana

Adana’da güne ciğer şiş ile başlamak sevap işlemek kadar önemli sayılır. Sadece Adana değil tüm Güney Doğu Anadolu Bölgesi için geçerli bu durum aslında. Kömür ateşinde pişen ciğer şiş, yanında soğan piyazı, ezme salatası, açık ekmeği, bol yeşillikleri ve közlenmiş sebzeleri ile Adana’da kahvaltıları tam bir şölene dönüşüyor.

Mıhlama / Rize

Mısır unu, peyniri ve tereyağı ile ilk çatalda insanın ağzında havai fişekler patlatan bir lezzet mıhlama. Bu lezzet, anlatılmaz yaşanır hatta tadılır dedirten cinsten. Karadeniz kahvaltısı denilince herkesin ağzını sulandıran bu lezzeti sadece Rize ve Trabzon’da değil artık neredeyse ülkemizin her yerinde bulabilmeniz mümkün.

Beyran – Katmer / Gaziantep

Antep’te kahvaltıların baş tacı olan lezzetlerin başında; beyran çorbası, cartlak kebabı – kavurması (ciğer) ve katmer geliyor. Eski zamanlardan gelen bu alışkanlığın temelinde sabahın ilk ışıklarıyla dükkanlarını açacak olan esnaf, bütün gün ağır iş yapacak olan işçiler kahvaltıda ilk olarak beyran çorbası içermiş. Oldukça besleyici ve uzun süre tok tutan çorbanın yanı sıra cartlak kababı ve katmer de Gaziantep’te en çok tercih edilen kahvaltılıklar arasında sayılıyor.

Van Kahvaltısı / Van

Otlu peyniriyle, tırnak pidesiyle, Van kavurmasıyla, petek balıyla, yumurtasıyla tamı tamına 40 çeşit doğal üründen oluşuyor Van kahvaltısı. Van’a özgü bu kahvaltıyı artık birçok yerde bulabilmek mümkün. Her şey yerinde güzel olur derler ama Van dışında hizmet veren Van kahvaltıcılarına da bir şans verirseniz asla pişman olmayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Biberli Ekmek – Tuzlu yoğurt / Hatay

Biberli ekmek de neymiş demeyin şimdi. Çünkü tadı damağınızda kalacak bir lezzet biberli ekmek. Sadece kahvaltıda değil günün her anı yenilen ve kahvaltıda daha doyurucu olduğu için tercih edilen biberli ekmeğin yanında Hatay’n kahvaltı sofralarında; sürk (küflü çökelek), tuzlu yoğurt, taze Antakya peyniri, acı Samandağ biberi ve Zahter salatası baş köşede yerini alır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL