MEKANLAR SEYAHAT

Sarıkamış kayak merkezini yakından tanıyalım!

Selma KarakaşTutuş Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında bir yazı kalem aldı. Sonbahar geldi geçti derken; sıcak havalar, yerini soğuk hava dalgalarına yavaş yavaş bırakıyor ve ülkemizin Doğu bölgelerinin yüksek kesimlerine yılın..

Sarıkamış kayak merkezini yakından tanıyalım!

Selma KarakaşTutuş Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında bir yazı kalem aldı.

Sonbahar geldi geçti derken; sıcak havalar, yerini soğuk hava dalgalarına yavaş yavaş bırakıyor ve ülkemizin Doğu bölgelerinin yüksek kesimlerine yılın ilk karı düşeli günler oldu. Kar denilince de akla ilk gelen tatil, kartopu, kayak üçlüsü oluyor. Buna sömestr tatilini de eklersek; kayak merkezleri olarak bilinen Erciyes, Palandöken ve Uludağ için rezervasyonların başladığı aşikar.


Bilirsiniz ki popüler kayak merkezleri kalabalık insan popülasyonunu barındırıyor. Bizler, şehrin kalabalığından bir kaç günlük tatille uzaklaşalım derken, kendimizi başka bir kalabalığın içinde buluyoruz. O zaman gelin size farklı bir alternatif sunayım. Kayak keyfi için fahiş fiyatlar ödemeden, şehrin gürültüsünden, diğer kayak merkezlerinin kalabalığından usanıp, sakinlik peşinden koşanlara kucak açan Sarıkamış Kayak Merkezi önerim var. Ayrıca söz konusu Sarıkamış olunca kış aylarının bu bölgede eksi 0 derecenin altında olduğunu bilmeyenimiz yoktur ki karın en çok yerde kaldığı bölgelerimizden biridir. Durum böyle olunca uzun süreli kayak keyfi sunuyor bizlere.


Uludağ, Palandöken, Erciyes merkezlerinin ihtişamlı yatırımlarına karşın; Sarıkamış Kayak Merkezi için “Tesisler eski, pist sayısı az, kayak sonrası eğlence yok, ülkenin ta diğer ucunda” diyebilirsiniz. Ama mütevazi bir yer arayanlar için ideal. Bu dezavantajlara karşılık da internette yaptığım bir araştırma da Sarıkamış Kayak Merkeziyle ilgili şu bilgiler çıktı karşıma: “Dünyada kaymak için en iyi yer olarak geçen Alpler’de görülen kristal kar bir tek burada var. Dolayısı ile snowboardcuların ve offpistçilerin rüyası. 141 gün bu kar yerde kalıyor. Pistler sakin ve sizin… Hava her zaman açık; hatta Türkiye’nin en çok güneş alan yerlerinden. Hava nedeniyle gidip de kayamama şansı çok düşük. Pistlerde buzlanma Halley’ın dünyaya yaklaşması kadar nadir. Pisti çevreleyen müthiş çam ormanları harika manzaralar sunuyor.”


Bütün bu sebeplerden ötürü insanın gönül rahatlığıyla gideceği yerler arasında yer alıyor. Özellikle havanın her zaman açık olması nedeniyle snowboardcuların vazgeçilmezi oluyor.


Dolayısıyla lüks tatil hayalleri kuranları, gece aktivitetelerin ve otellerdeki kalibrenin noksanlığı sebebiyle kesmeyecektir. Çünkü
saat 5 olupta teleski durduktan sonra yapılacak hiç bir şey yok.
Ama buna rağmen mütevazi yer arayanların ilk tercihi oluyor.
Ve beklentisi mükemmel kar, hayalindeki gürültüsüz tatil, sakin pistler ve teleskiler, güzel doğa ve muhteşem kristal karda kayak & snowboard keyfi olanları Sarıkamış’ın bir hayli tatmin edeceğini düşünüyorum.
Selma KarakaşTutuş

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL