MEKANLAR SEYAHAT

Sanal turlarla Dünya’yı keşfetmek!

Evde vakit geçirmemiz gereken şu günlerde farklı kültürlerden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Sanal turlarla ABD’den Vatikan’a pek çok yere gidebilirsiniz. Örneğin Machu Picchu’da lamaları seyredebilir ya da Büyük Kanyon’da bisiklete..

Sanal turlarla Dünya’yı keşfetmek!

Evde vakit geçirmemiz gereken şu günlerde farklı kültürlerden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Sanal turlarla ABD’den Vatikan’a pek çok yere gidebilirsiniz. Örneğin Machu Picchu’da lamaları seyredebilir ya da Büyük Kanyon’da bisiklete binebilirsiniz

Tatil ya da etkinlik planlarımız iptal olmuş olabilir. Ama bu kanepelerimize uzanıp dünyayı keşfetmeye devam etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Gezi programlarını takip edip, belgeselleri izleyebiliriz örneğin. Ama teknoloji sağ olsun artık seçeneklerimiz bunlarla da sınırlı değil. İstediğimiz gibi Vatikan’ın ya da Beyaz Saray’ın içine girip dilediğimizce dolanabiliriz. Nasıl mı? 360 derece panoramik çekimlerle hazırlanan video ve fotoğraflar sayesinde. Siz sadece okla yönünüzü belirleyin yeter. İşte Çin Seddi’nden Büyük Kanyon’a benim önümüzdeki haftalar için sanal tatil programlarım…

New York’ta görülmesi gerekenlerden biri de kuşkusuz Özgürlük Heykeli ya da resmi adıyla Dünyayı Aydınlatan Özgürlük. Liberty Adası üzerinde bulunan ve 1886 yılından itibaren ABD’nin simgesi olan heykeli ve gözlem kulesini de evinizden üç boyutlu gezebilirsiniz. Bakırdan yapılan heykel ABD’ye kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle Fransa tarafından hediye edildi. Heykelin sağ elinde meşale, sol elinde ise hitabe bulunuyor. Üzerinde ise 4 Temmuz 1776 tarihi yazıyor. Heykelin başındaki taçtaki yedi sivri uç yedi kıtayı ve yedi denizi simgeliyor. Kaidesiyle birlikte 93 metre yüksekliğindeki heykelin içinden ziyaretçiler 168 basamakla meşalenin olduğu yere kadar çıkabiliyorlar. Oysa siz koltuğunuzdan hareket etmeden bunu yapabilirsiniz. Özgürlük Heykeli ile beraber Hudson Nehri ağzında yer alan Ellis Adası’nı da sanal olarak gezmek mümkün. Zaten iki yer de ABD Ulusal Park Servisi tarafından yönetiliyor. Ada, 1 Ocak 1892 ile 12 Kasım 1954 tarihleri arasında New York’a gelen göçmenler için bir transit merkezi olarak hizmet vermiş. Bugün de içinde bu göçmenlerle ilgili müzeler bulunuyor. Her iki yeri de ABD Ulusal Park Servisi tarafından geliştirilen sanal turlarla gezebilirsiniz.

Koronavirüs nedeniyle ocak ayında ziyarete kapanan Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri ve arkeolojik anlamda en etkileyici yapıtlardan biri olan Çin Seddi bu hafta içerisinde yeniden açıldı. Elbette yeni kurallarla birlikte kapılarını açtı. Örneğin 09.00-16.00 saatleri arasında gezilebilecek. Ve bilet satışları sadece online olarak yapılıyor. Kapıda gelenlerin ateşi ölçülüyor ve yüksek ateşli olanlar alınmıyor. Maske takmak ve diğer ziyaretçilerle araya üç metre koymak da zorunlu. Hazır Çin’de her şey normale dönmeye başlamışken o zaman sanal bir Çin Seddi turunun tam sırası. Önce biraz tarih… Dünyanın en uzun savunma duvarı Çin Seddi. Yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte 8 bin 85 kilometre uzunluğunda. Bugün ayakta duran kısım ise Ming Hanedanı devrinden kalan 2 bin 500 kilometrelik set. 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen Çin Seddi 20 farklı krallık tarafından inşa edilmiş. Günümüzde bu tarihi yapıyı You Visit ile sanal olarak gezmek mümkün. Okları oynatıp istediğiniz tarafa doğru gidebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL