SEYAHAT

Sanal gezinti yapabileceğin yerler!

Göbeklitepe İnsanlık tarihini alt üst edecek bilgiler sunan Göbeklitepe, Mısır Piramitleri’nden bile eski tarihi bir tapınak. Şanlıurfa’daki bu mistik kazı alanı hala çözemediğimiz sırlar barındırıyor. Tapınaktaki sütunların üzerlerine işlenmiş havyan..

Sanal gezinti yapabileceğin yerler!

Göbeklitepe

İnsanlık tarihini alt üst edecek bilgiler sunan Göbeklitepe, Mısır Piramitleri’nden bile eski tarihi bir tapınak. Şanlıurfa’daki bu mistik kazı alanı hala çözemediğimiz sırlar barındırıyor. Tapınaktaki sütunların üzerlerine işlenmiş havyan figürleri, 12 ayı temsil eden işlemeler ve daha birçok şey Göbeklitepe’yi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne soktu.

Pamukkale

Dünyadaki eşsiz nadide güzelliklerden Pamukkale’yi görmeyenler hemen ekran başına. 35 derece sıcaklıktaki su zamanla toprağa bembeyaz görüntüyü vermiş. Bembeyaz örtüyle kaplı bu muhteşem doğa harikasının büyülü dünyasına bu linkten ulaşabilirsin. Travertenler, Antik Havuz ve Lanetli Mezar’ı ayrı ayrı sanal gezmek mümkün. Denizli’ye kadar sanal bir yolculuk yapmışken bir de Hierapolis Antik Kenti’nin büyülü dünyasına girmeye ne dersin?

Efes

Yurdumuzun bir başka önemli tarihi noktası da Efes Antik Kenti. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’nın anavatanı, Hristiyanların haç merkezi ve dünyanın en önemli antik kentlerinden Efes’i sanal alemde büyük bir keyifle gezebilirsin. Büyük tiyatro ve antik kentin yolu da mevcut.

Alanya Kalesi

Akdeniz’in en görkemli kalelerinden biri olan Alanya Kalesi’ni, eski kalıntılarının üzerine 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat yeniden yaptırmış. Surlarının uzunluğu 6,5 kilometreyi buluyor ve müthiş bir Akdeniz manzarasına sahip. Kale günümüzde de sağlam yapısını koruyor.

Selimiye Camisi – Edirne

Valiliği kentin en turistik noktalarının sanal turla gezebileceğin güzel bir program hazırlamış. Tabi Edirne deyince akla ilk Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye Camisi geliyor. Avlusu, çinileri, camideki tüm ayrıntıları içindeymiş gibi görebiliyorsun. Edirne’ye doğru sanal yolculuğa çıkmışken eskilerin deyimiyle şifahane II. Beyazıd Külliyesi’ni de mutlaka gezmelisin.

Galata Kulesi

528 yılında yapılan İstanbul’un simge yapılarından Galata Kulesi, şehrin panoramik manzarasını en iyi seyredebileceğin yerlerden biri. Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi ilk olarak Bizanslılar tarafından yapılmış. Bir dönem Cenevizlilerin eline geçmiş. Ve bu bölge uzun yıllar İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı yer olmuş.

Kız Kulesi

1830’lu yıllarda İstanbul’a önce kolera salgını sonra da veba salgını geldiği için hastaların tecrit edilmesinde kullanılan bu kule, efsane hikayelere de konu olmuş bir yer. Kule hakkında birçok hikaye var. Bizans kralının yılan sokmasından öleceği söylenen kızı için yaptırdığı da söyleniyor. Afrodit’in rahibelerinden Hero ile Leandros’un aşk hikayesinden de söz ediliyor.

Kapadokya

Türkiye’nin dünyada eşi benzeri olmayan bir başka turistik noktası da Kapadokya. Kapadokya hele bu mevsimde çok güzel olur.

Amasya Evleri

Yeşilırmak kenarına kurulmuş inci gibi evler ve muhteşem Osmanlı konakları Amasya’yı farklı bir yere oturtuyor. Şehzadeler şehrinde yalılar öyle güzel ki. Bu şahane manzarayı evine getiriyoruz. Hatta gece ve gündüz gezintileri de yapabiliyorsun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL