SİNEMA

Salgın Nedeniyle 297 Filmi Ücretsiz Olarak Yayınlanıyor!

Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA), salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, festival tarihinden 297 filmi ücretsiz olarak yayınlıyor. Tüm dünyada korku yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle pek..

Salgın Nedeniyle 297 Filmi Ücretsiz Olarak Yayınlanıyor!

Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA), salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, festival tarihinden 297 filmi ücretsiz olarak yayınlıyor.

Tüm dünyada korku yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle pek çok festival ve sinema etkinliği iptal edilirken, dünyanın dört bir yanında sinema salonları kapatılmak zorunda kaldı. Salgının hızla yayılmasını engellemek için insanların evlerinde kalmaları tavsiye edilirken, sinema deneyiminin bir süreliğine askıya alınması film stüdyolarını ve festivalleri harekete geçirdi. Universal, Warner Bros., Disney gibi stüdyolar filmlerinin VOD ve dijital platformlarda yayınlanma tarihlerini öne çekerken, Filmmor ve Documentarist gibi festivaller de online gösterimler ile sinemaseverleri salgın nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldıkları bu dönemde ilgi çekici filmlerle buluşturdu.

Benzer bir hamle de dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden biri olan Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA)‘nden geldi. IDFA, salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, festival tarihinden 297 filmi, internet sitesinde ücretsiz olarak yayınladı.

1986 yılında düzenlenen 1. Amsterdam Belgesel Film Festivali’nden itibaren tüm yıllardan yapımların bulunduğu bu online seçkide, hem Ana Yarışma’dan hem de yan seçkilerden belgesel filmler yer alıyor. Ücretsiz olarak yayınlanan bu yapımlar arasında festivalde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen 2015 yapımı Ukrainian Sheriffs de yer alıyor.

Öte yandan ücretsiz olarak izlenebilen bu belgesel filmler arasında Türkiye’den de iki yapım yer alıyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar – Demsala Dawi: Sewaxan (2008).

IDFA tarafından ücretsiz olarak yayınlanan filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL