Aktüel SEYAHAT

Sadhu’ların gizemli hayatı!

Hindistan ve Nepal’de yaşayan Sadhular, ömürleri boyunca kendilerini dünya nimetlerinden, ailelerinden ve cinsel hayattan uzak tutup yoga yaparak geçiriyor. Yıl olmuş 2020 ama hala teknoloji ve dünyanın neredeyse tüm nimetlerinden..

Sadhu’ların gizemli hayatı!

Hindistan ve Nepal’de yaşayan Sadhular, ömürleri boyunca kendilerini dünya nimetlerinden, ailelerinden ve cinsel hayattan uzak tutup yoga yaparak geçiriyor.

Yıl olmuş 2020 ama hala teknoloji ve dünyanın neredeyse tüm nimetlerinden uzak yaşayan insanlar var. Hindistan ve Nepal’de yaşayan Sadhu’lar, yıllarca aynı şekilde oturabiliyor, tapınaklarda, ormanlarda, mağaralarda yaşıyor.

Sadhular sadece, meditasyon yoluyla özgürlüğe erişmeye ve tanrıyı düşünmeye adanmış.

Gün boyu, Tanrıya ulaşmak, kendi bedenlerini ve zihinlerini arındırmak için pek çok ibadet yapıyorlar. Çok fazla kıyafet giymiyorlar, hatta bazıları çıplak yaşıyorlar.

Sıklıkla vazgeçişi sembolize eden okre yani aşıboyası veya toprak boya, sarı ya da kırmızı demir cevherinden elde edilen doğal boya renkli kıyafet giyerler.


Sadhular, ailelerini ve dünyanın tüm maddi şeylerini geride bırakıp, yıllarca yoga ve meditasyon yaparak arınıyorlar.

Cinsellikten ve eğlenceden de uzak yaşıyorlar.

Hiç et yemiyorlar ve bedenlerini zorlu bir ibadete adıyorlar. Yıllarca hareketsiz duranlar da var, tek ayak üstünde yıllarca geçirenler de.
Hindu halkı onlara saygı duyuyor ve yiyecek gibi yardımlarda bulunuyorlar.

Hindistan’da yaklaşık 4-5 milyon sadhu yaşamaktadır. Karma etkisinin ortadan yok olması için, kendilerine acı çektirmek amacıyla, zor pozisyonlar alarak o şekilde senelerce dururlar.
Sadhular asla sadaka kabul etmezler ancak kendisine sadu görüntüsü vermiş pek çok dilenci bu imajla para kazanmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL