MEKANLAR SEYAHAT

Sade güzel, Dalyan!

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan’ın tarihi antik döneme kadar uzanıyor. O dönemde beldedeki ilk yerleşim yerinin Kaunos olduğu biliniyor. Hatta kentin kuruluş öyküsü de hayli ilginç: Rivayete..

Sade güzel, Dalyan!

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan’ın tarihi antik döneme kadar uzanıyor. O dönemde beldedeki ilk yerleşim yerinin Kaunos olduğu biliniyor. Hatta kentin kuruluş öyküsü de hayli ilginç: Rivayete göre Karya Kralı Miletos’un biri erkek diğeri kız ikiz çocukları olur.

Aralarındaki sevgi zamanla Byblis tarafından farklı bir boyuta taşınır. Bunu öğrenen Kaunos durumdan utanç duyar ve çareyi kaçmakta bulur. Bugünkü Dalyan sınırları içerisine kendi adını verdiği bir kent kurar ve yanına aldığı bir grupla birlikte burada yaşamaya başlar. Bir daha da kız kardeşini görmez.

Antik dönemde önemli bir liman kenti olan Dalyan’ın zamanla denizle bağlantısı kesilir, yerini ise Köyceğiz gölü çıkışından İztuzu Plajı’nda denize döküldüğü sahile kadar görülebilen muhteşem güzellikteki labirent kanallara bırakır.

Dalyan, Ege kasabası ruhunu hiç kaybetmeyen sade bir güzel. Bu sadeliğin içinde çeşitliliği de barındıran belde de her mevsim yapılacak pek çok aktivite, görülecek pek çok güzellik mevcut.

Dalyan merkezinden rahatlıkla görülebilen Likya Kaya Mezarları beldeye ayrı bir güzellik katıyor. Arkeologlar tarafından Kaunos’a özgü olduğu saptanan bu mezarlar, kentin zengin geçmişine de ışık tutuyor.

Dalyan kasabasının hemen karşısında Çandır Köyü sınırları içinde bulunan Kaunos Antik kenti, denizden 152 metre yükseklikte yer alıyor. Kale ve şehir surları, tiyatro, kilise, hamam, depo, çeşme, agora, kent içi yolları, tapınaklar, liman ve mezarlık ören yerinde görülebilecekler arasında. Kaya mezarlarından 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan antik kenti tekne turuna katılarak da görebilirsiniz.

İztuzu Plajı 

Caretta caretta cinsi kaplumbağların yumurtalarını bıraktığı ender sahillerden biri olan İztuzu Plajı, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa’nın en iyi açık alanı ilan edildi. Etrafı çam ağaçlarıyla çevrili 5 kilometre uzunluğundaki plaj altın sarısı kumlara, berrak bir denize sahip.

Plajın bir ucu İztuzu Plajı diğer ucu ise teknelerle ulaşılabilen Dalyanağzı tarafı… Plajın iki ucunda iki farklı işletme bulunuyor. “Her iki ucu da görmeliyim” derseniz 20 dakikalık bir yürüyüşü de göze alabilirsiniz. Seçim sizin.

Tekne turları 

Dalyan’da her zevke uygun tekne turu alternatifleri bulmak mümkün. Dalyan merkezden kalkan kısa Dalyanboğazı turları, ya da Köyceğiz’den kalkan ve Dalyan’ın tüm güzelliklerini gözler önüne seren finalini de İztuzu’nda denize girerek taçlandıran turlar bulunuyor.

Dilerseniz mavi yengeç ve caretta carettaları gözlemleyebileceğiniz turlara da katılabilirsiniz. Ekincik Koyu turları, Jeep safari, Dalaman Çayı’nda rafting diğer günübirlik tematik turlardan öne çıkanlar.

Çamur banyoları ve kaplıcalar 

Şifalı kaplıca suları ve çamur banyoları ile bilinen Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz’den kalkan tekne turlarının duraklarından biri. Kaplıcalara karayoluyla da ulaşım mümkün. Peki burada neler var? Kadın erkek ayrı bölümleri olan kaplıcalar, açık çamur banyosu havuzu ve kaplıca sularının aktığı bir başka açık havuz daha.

https://www.hurriyet.com.tr/seyahat

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL