SİNEMA VİDEOLAR

Sadan Hanım belgesel sinema filmi 21 Eylül’de sinemalarda!

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve toplumsal bilinci artırmak amacıyla çekilen ‘Sadan Hanım’ belgesel sinema filmi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde sinema seyircisiyle buluşuyor. Ülkemizde ve dünyada giderek yaygınlaşan Alzheimer hastalığı,..

Sadan Hanım belgesel sinema filmi 21 Eylül’de sinemalarda!

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve toplumsal bilinci artırmak amacıyla çekilen ‘Sadan Hanım’ belgesel sinema filmi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde sinema seyircisiyle buluşuyor.

Ülkemizde ve dünyada giderek yaygınlaşan Alzheimer hastalığı, gerçek bir kişinin ilk kez teşhis konulduktan ölümüne kadar geçen 5 yıllık süredeki evrelerini de içerdiği ‘Sadan Hanım: Bir İstanbul Hanımefendisi’ adlı belgesel sinema filmine konu oldu. Yönetmen Göksel Gülensoy’un, Sadan Ünüvar’ın çocukluğundan ölümüne kadar Türkiye ve yurtdışında geçen hayatını dokü-drama türünde anlattığı film, Alzheimer Haftası’nın başladığı 21 Eylül’de sinemalarda gösterime girecek. Filmde Sadan Ünüvar’ı, o ölmeden 4 yıl önce kendisiyle tanışan Canan Ergüder canlandırdı. Askeri ataşe olan eşi Ziyaeddin Ünüvar’ı ise Kenan Ece oynadı.

Sergi, kitap ve filmden oluşan altı yıllık projenin geçen yıl gerçekleşen sergi ayağından sonra bu yıl da dokü-drama türündeki filmi seyirciyle buluşuyor. Film, hem Sadan Hanım’ın ilham veren hayatını gözler önüne seriyor hem de yaşam sürelerinin uzamasıyla yakın gelecekte her üç kişiden birinin Alzheimer olacağı ön görülen ülkemizde hastalığın erken teşhisine dikkat çekiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL