MEKANLAR SEYAHAT

Romantik Deniz Feneri Otelleri!

Kuruldukları sarp kayalıklar üzerinde, azgın denizlerde yol alan denizcilere asırlardır kılavuzluk eden deniz fenerleri birer birer otele dönüşüyor. Sebebi, teknolojinin gelişimiyle artık bir bekçiye ihtiyaç duymamaları ve onların yaşadığı karakteristik..

Romantik Deniz Feneri Otelleri!

Kuruldukları sarp kayalıklar üzerinde, azgın denizlerde yol alan denizcilere asırlardır kılavuzluk eden deniz fenerleri birer birer otele dönüşüyor. Sebebi, teknolojinin gelişimiyle artık bir bekçiye ihtiyaç duymamaları ve onların yaşadığı karakteristik evlerin boşalması.


Krakenes Feneri, Norveç


Yemyeşil kayalıkların üzerinde kutu gibi beyaz eviyle ilk kurulduğu 1906 yılından bu yana buz gibi Kuzey Denizi’ndeki denizcilere yol gösteriyor Krakenes Feneri.


Rua Reidh Feneri, İskoçya


İskoçya’nın sonu gelmez tepeliklerinin Atlantik Okyanusu’yla birleştiği noktada yer alan Rua Reidh Feneri’nin inşası, ilk olarak dönemin ünlü İskoçyalı deniz feneri mimarı David Stevenson tarafından 1853 yılında önerilmiş. Ancak feneri inşa etmek oğlu David Alan Stevenson’a kısmet olmuş. 74 yıl boyunca görevlisiyle birlikte sisli Kuzey Denizi’nde gemilere kılavuzluk eden Rua Reidh Feneri’nin personel evi, 1986 yılında fenerin otomatiğe çevrilmesiyle misafirhaneye dönüşmüş.


Harlingen Feneri, Hollanda


Hollanda’nın Harlingen şehrindeki limanın göbeğinde bulunan Harlingen Deniz Feneri, izole mekanları tercih etmeyenler için bir alternatif. Köklü bir denizci ve balıkçılık tarihi olan Harlingen, Wadden Denizi kıyısında yer alan, limanı ve tipik binalarıyla tam bir Hollanda denizci şehri.


St. Catherine’s Point Feneri, İngiltere


İngiltere’nin en denizci adası Isle of Wight’de bulunan St. Catherine’s Point Feneri’nin otelinin adı Landward Cottage. 1875 yılında inşa edilen deniz feneri 1943 yılında Almanların bombardımanı sonucu harap olmuş ve o sırada çalışan üç görevlisi de hayatını kaybetmiş. O olaydan sonra deniz fenerinin perili olduğu iddia edilmiş. Hatta iddialara göre özellikle lambaların bulunduğu bölümde sürekli kapıları çarpan, birbirleriyle bağırarak konuşan bir hayalet ailenin yaşıyormuş. Ancak bunlar elbette hikaye. Deniz feneri 1997 yılında otomatiğe dönüşüp de yoldaşının onu terk etmesiyle bir pansiyona dönüşmüş.


Molja Feneri, Norveç


150 yıldır Norveç’teki Alesund Limanı’nda denizcilere kılavuzluk eden Molja Feneri’nin iç tasarımı, Oslo’daki Opera Binası ve New York’taki 11 Eylül Müzesi’ni yapan Norveçli mimarlık firması Snøhetta’ya ait. İki katlı binanın bir katında yatak odası bir katında da banyo bulunuyor. Molja Feneri de Harlingen gibi şehrin göbeğinde ama yine de sonsuz bir sukünet içerisinde.


West Usk Feneri, Galler


Galler’in güneyindeki Newport şehri yakınlarında, Usk Nehri’nin Bristol Kanalı’na döküldüğü noktada bulunan West Usk Feneri, ülkenin tarihi hazinelerinden biri. 1821 yılında, West Usk’tan başka 21 deniz feneri daha inşa eden İskoçyalı inşaat mühendisi James Walker tarafından yapılmış.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL