SİNEMA

Pedro Almodovar İmzalı En İyi Filmler!

İspanya’nın Bol Ödüllü Yönetmeni Pedro Almodovar’ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri… Kırık Kucaklaşmalar (2009) – IMDb: 7.2 Pedro Almodovar’ın alışılmış senaryolarının dışında bir konu ve işleyiş gördüğümüz Kırık Kucaklaşmalar filminde..

Pedro Almodovar İmzalı En İyi Filmler!

İspanya’nın Bol Ödüllü Yönetmeni Pedro Almodovar’ın Gelmiş Geçmiş En İyi Filmleri…

Kırık Kucaklaşmalar (2009) – IMDb: 7.2

Pedro Almodovar’ın alışılmış senaryolarının dışında bir konu ve işleyiş gördüğümüz Kırık Kucaklaşmalar filminde hayata karşı tüm inancını kaybetmiş bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. 14 yıl önce bir kaza sonucu gözlerini kaybeden bir senarist aynı kazada canından çok sevdiği Lena’yı da kaybetmiştir. O kara günden sonra tek yaptığı Harry Caine takma ismiyle senaryolar yazmak olur. Başrolünde Penelope Cruz’un rol aldığı film IMDb’de 7.2 puan almıştır.

 Kötü Eğitim (2004) – IMDb: 7.4

Kendine has filmleriyle ünlenen başarılı İspanyol yönetmen Pedro Almodovar bu filminde izleyicilerini İspanya’daki tuhaf yaşamlara götürüyor. 1960’lı yıllarda iki küçük çocuğun Katolik okulundaki maceralarını izlediğimiz filmde küçük çocuklar burada geçirdikleri zaman boyunca sinemayı, arkadaşlığı, aşkı ve sevgiyi öğrenirler. Bu sırada öğrencilerin gelişimine şahit olan öğretmen Peder Manolo bu süreçte çocukların en büyük yardımcıları olmuşlardır. Bu üç kişilik filmde yaşanılan birtakım olaylar karakterlerden birinin ölümüne birinin ise yaşamına karar verecektir.

Çıplak Ten (1997) – IMDb: 7.4

Pedro Almodovar’ın en çok beğenilen filmlerinden biri olan “Çıplak Ten” muhteşem senaryosuyla dikkat çekmektedir. Filmde pizza dağıtıcılığı işiyle uğraşan Victor birkaç gün önce tanıştığı Elena isimli bir uyuşturucu bağımlısı kadınla tartışmaya başlar. Bu sırada olay yerine gelen genç polis David ve Sancho olaya müdahil olurlar. Victor’un elinde patlayan silah David’in sakatlanmasına sebep olur. Yıllar sonra Victor hapishaneden çıktığında ise tekerlekli sandalyede bir basketbol yıldızı olan David’in Elena ile evlendiğini görür. Kader bu üçlüyü tekrar bir araya getirecektir.

İçinde Yaşadığım Deri (2011) – IMDb: 7.6

Bir trafik kazası sonrasında yanıklar içerisinde kalan karısı için yeni bir deri yapmaya çalışan estetik cerrahı Robert Ledgard suni deri yapmaya çok yaklaştığı sıralarda karısının intiharıyla adeta yıkılır. Küçük kızının da bir hayli etkilendiği bu olay sonrasında depresyona girmiştir. Bu olaydan yıllar sonra birde kötü bir saldırıya maruz kalan genç kız adeta delirmek üzeredir. Dr Ledgard ise kızına zarar verenleri bulmak için yaptığı deneyleri büyütür ve nerdeyse Dr Frankestein haline gelecektir. Pedro Almodovar’ın psikolojik yapımlarından biri olanİçinde Yaşadığım Deri filmini izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (1988) – IMDb: 7.6

İspanyolların en önemli yönetmenlerinden Pedro Almodovar’ın dünya çapında tanınmasını sağlayan 1988 yapımı filmde ayrılık acısı çekmeye çalışan genç bir kadın anlatılmaktadır. Bir TV programında sunuculuk yapan Pepa Marcos çok sevdiği sevgilisi Ivan tarafından terk edilir. Genç kadın bu ayrılık yüzünden depresyona girer hatta uyuyamaz hale gelir. Ancak etrafındaki insanlar hala eğlenmeye devam etmektedirler. Üstelik bu curcunaya sürekli Marcos’u da katarlar. bir türlü acısını yaşayamayan kadın artık sinir krizi geçirmek üzeredir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL