MEKANLAR SEYAHAT

Pasaportunu alan gidiyor!

Seyahat etmeyi özleyen, aylardır evlerde kalarak uçağa binmeyi hasret edinen Tayvanlılar sahte uçuş etkinliği ile normal hayat dönmeye çalışıyor. Bir nebze olsun salgının etkilerini geride bırakmak isteyen halk sahte uçuş..

Pasaportunu alan gidiyor!

Seyahat etmeyi özleyen, aylardır evlerde kalarak uçağa binmeyi hasret edinen Tayvanlılar sahte uçuş etkinliği ile normal hayat dönmeye çalışıyor. Bir nebze olsun salgının etkilerini geride bırakmak isteyen halk sahte uçuş etkinliklerine yoğun ilgi gösteriyor.

Tayvan’da covid-19 salgını nedeniyle vatandaşların hem sosyal hem de psikolojik olarak rahatlatmak için yakın zamanda başlatılan hizmet sosyal medyada gündem oldu.

Sosyal medya üzerinde akıma dönüşen olay, global salgın nedeniyle uçuşların durma noktasına geldiği Tayvan’da talepler her gün artıyor.

Koronavirüs nedeniyle seyahat edemeyenler düzenlenen sahte uçuşlara yoğun ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Tayvan’ın Taipei kentindeki Songshan Havaalanı’nda sahte uçuş etkinliği düzenlendi.

Pist üzerinde onları bekleyen uçağa gitmeden önce her zamanki pasaport kontrolü, check-in ve güvenlik kısmından geçirildiler.

Ardından uçağın kalkacağı kapıya doğru gelen yolcular, görevlilere biniş kartlarını gösterip 60 yolculu Çin Hava Yolları’nın sahip olduğu Airbus A330’a isimli uçağa oturdular.

Yaklaşık 15 dakika uçağın içinde oturan vatandaşlar uçuş görevlileriyle sohbet etme imkanı da buldu. Ayrıca, havaalanı terminalinin bir bölümünü keşfetme, restoranlarda yemek yeme ve gümrük mağazalarında alışveriş yapabilmeleri de sağlandı.

Sosyal medya platformu Facebook üzerinden yapılan çekilişe yaklaşık 7 bin kişi isimlerini yazdırdı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde birkaç sahte uçuş planlandı.

Küçük oğluyla ilk etkinliğe katılan 38 yaşındaki Hsiao Chun-wei, “Ülkeyi gerçekten terk etmek istiyorum, ancak salgın nedeniyle uçuş yasağımız var” dedi.

Tayvan vatandaşlarının birçoğu için, yola çıkmanın heyecanını yeniden yaşayabilme şansı sunarken Songshan Havalimanı’nı işletenler için, ülkenin üçüncü en yoğun hava merkezinin prestijini artırmak için de bir fırsat oldu.

Ayrıca Çin Hava Yolları yeni uçuş hijyeni uygulamalarını, sahte uçuş etkinliğine katılan ziyaretçilere uçağın içini dezenfekte eden kabin ekibinin canlı bir gösterisini de izletiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL