MEKANLAR SEYAHAT

Paha biçilmez bisiklet yolları!

Pedal çevirirken bizi nerede ne gibi güzellikler bekliyor? LIKYA YOLU Akdeniz’in güzellikleri Genelde yürüyüş tutkunlarının vazgeçemediği yerler arasında sayılır Likya Yolu fakat bisikletseverler için de oldukça ideal bir rota. Akdeniz’in..

Paha biçilmez bisiklet yolları!

Pedal çevirirken bizi nerede ne gibi güzellikler bekliyor?

LIKYA YOLU


Akdeniz’in güzellikleri


Genelde yürüyüş tutkunlarının vazgeçemediği yerler arasında sayılır Likya Yolu fakat bisikletseverler için de oldukça ideal bir rota. Akdeniz’in kendine ait tüm özelliklerinin hissedildiği rota, Türkiye’nin en uzun yolu olma özelliğini taşıyor. Başlangıç için tavsiye edilen destinasyonlardan birisi Elmalı. Burada yükseklik yaklaşık 1100 metre. Yani pedal çevirmeye gökyüzünden başlayıp yavaş yavaş deniz seviyesine yaklaştığınızı hayal edin. Rotanızı Kaş istikametinde de sürdürebilirsiniz, Kumluca taraflarına yol alıp kısaltadabilirsiniz, tercih sizin…

ÇAMLIHEMŞIN–RİZE


Yemyeşil Karadeniz yaylaları


Karadeniz şüphesiz ki ülkemizin en nevi şahsına münhasır bölgelerinin başında geliyor. Keza Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi de doğal güzelliği, bol oksijeni, ormanları, yaylaları ve olanca yeşilliğiyle bu bölgenin en öne çıkan yerlerinden. O halde gelin burada bir bisiklet yolculuğunda bizi neler bekliyor bir bakalım.. Çamlıhemşin’den başlayan rota Elevit, Tirovit, Palovit ve Amlakit yaylalarını takip ediyor. Güzergah 91 kilometre sürüyor. Kaçkar Dağı ve çevresinin sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerle dünyanın korunması gereken en önemli 200 ekolojik bölgesinden biri olduğu hatırlanınca Çamlıhemşin rotası için hazırlıklara başlamak mantıklı görünüyor.

BARTIN-AMASRA-SİNOP


Uzun ama oksijenli


Upuzun ama bir o kadar da benzersiz bir yol var karşımızda. Bartın- Amasra-Sinop rotası Karadeniz sahil şeridini kapsayan 331 kilometrelik iddialı bir parkur. Fakat bir o kadar da zevkli ve doğrusu bol oksijen dolu. Eh, Karadeniz’in yeşil tabiatı bisikletlerinizle size eşlik ediyor az mı? Eğim ve rampa açısından bakıldığında bu rotada yükseklik çok artmıyor. Maksimum 300 metreye kadar çıkılıyor. Dolayısıyla inişlerde de fazla efor sarf etmeyeceğinizi söylemek mümkün. 331 kilometre göz korkutsa da karşılaşacağınız doğal güzellikleri, kendinizi yenileme ihtimalinizi ve en sonunda masmavi sulara vücudunuzu bırakacağınız anı düşünün ve şimdiden hazırlıklara başlayın…

KAPADOKYA–NEVŞEHİR


Kapadokya için bir sebep daha


Kapadokya’yı görmek için onlarca sebep sıralanabilir. Pek tabii ki güzel bir bisiklet yolculuğu da bu sebepler arasında. Avanos-Çavuşin-Göreme- Uçhisar-Ortahisar-Ürgüp-Mustafapaşa şeklindeki güzergah sizlere bu coğrafyanın en eşsiz noktalarını görmeyi vaat ediyor. 43 kilometrelik yol boyunca onlarca vadi, muhteşem bir doğa ve patika yollar bisikletiniz ile size eşlik edecek. Eh, peribacalarının yanı başında bisikletinizle varolma düşüncesi yeteri kadar cazip geliyor olsa gerek…

ADALAR


Bir ada rutini


Adalar’a gidip de bisiklete binmemek olur mu? İstanbul’un keşmekeşinden yarım saat 45 dakikalık uzaklıkta bulunan Prens Adaları’nın rutini hatta adeta vazgeçilmez bir aktivitesidir. Peki, buradaki bir bisiklet yolculuğu tam olarak nasıl bir güzergahı kapsıyor? Elbette ki her adada ayrı ayrı bisiklet kiralayıp baştan sona güzelce turlayabilirsiniz. Fakat biraz daha iddialı ve farklı şeyler deneyimlemek isterseniz tüm adaların dahil olduğu bir parkur yapabilirsiniz kendinize. Tabii unutmamak gerek, içinde Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’nın bulunduğu rotayı bir gün içerisinde tamamlayabilmek için erkenden yola çıkmak ve adalar arasındaki vapur ve motor seferlerini takip etmek gerekiyor.

GELİBOLU YARIMADASI – ÇANAKKALE


Tarihin peşinde


Keyifli bisiklet yollarını sıralarken sadece doğal güzelliklerin, yeşil ve mavinin baskın olduğu yolların bahsinin geçmesi normal. Fakat farklı alternatifler de var. Örneğin tarihsel bir yolculuk yapmak isteyenler için Çanakkale’nin Gelibolu yarımadası uygun bir rota olacaktır. Çanakkale’de kaybettiğimiz binlerce şehidimizi anıp yarımadanın oldukça etkileyici toprakları üzerinde farklı hislerin içinde kendinizi bulabilirsiniz. Haliyle Şehitlik Anıtı ve Piri Reis Müzesi de bu bisiklet yolculuğu esnasında gezilebilecek yerler arasında.

BELGRAD ORMANI


İstanbul’un ciğerlerinde pedallamak


İstanbul, New York veya Londra gibi kent içi parkları bol olan bir şehir değil, şehrin esas yeşil alanları daha çok kuzeyde yoğunlaşıyor. Kısacası Kuzey Ormanları’ndan bahsediyoruz. Bu ormanların en namlısı ise hepimizin bildiği üzere Belgrad Ormanı. Belgrad Ormanı, özellikle İstanbul’un Avrupa Yakası’nda ikamet edenler için her daim kentin keşmekeşinden sıyrılıp doğayla kucaklaşmak adına ilk akla gelen alternatiflerden biri. Peki, ayrı ayrı koşu ve bisiklet parkurları olan bu yeşillik deryasında pedal çevirmek isteyenler hangi istikametlerden geçebilir? İlk olarak Kâğıthane Cendere yolu üzerinden ormana ulaşabileceğimiz yol geliyor akla. Ancak Cendere Yolu, sürekli bir kamyon trafiği ve toz duman bolluğu sebebiyle pek de tercih edilmiyor, o yüzden ikinci alternatife, Boğaziçi’ni takip eden rotaya çeviriyoruz bisikletin yönünü. İkinci rotanın başlangıç noktası Sarıyer mevkiindeki Çayırbaşı. Deniz kıyısındaki Nadir Nadi Parkı’nı geçtikten sonra yolun sol tarafında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın binasını göreceksiniz. Binanın yanından Bahçeköy Caddesi’ne girip yaklaşık 5 km. sonra 1. Mahmud Kemeri’ne ulaşacaksınız. Orman Fakültesi’ni de ardınızda bırakıp düz devam ettikten sonra Belgrad Ormanı’nın giriş kapısındasınız. Bahçeköy girişinde çatallanan yoldaki tabelada ister 2,5 km’lik bisiklet parkurunu tercih edebilir, ister 1 km. daha yol alıp bentlere varabilirsiniz. Tavsiyemiz İkiz Bentler’in, Kömürcü ve Ayvat Bendi’nin bulunduğu yolu takip etmeniz. Pişman olmayacaksınız…

GEYVE-AYAŞ-İPEK YOLU


İpek Yolu pek havalı


Bir dönem dünyanın en önemli ticaret yolu olarak gösterilen İpek Yolu’nda pedal çevirmeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse Anadolu’nun kıymetli noktaları sizleri bekliyor. Güzergah kısaca şu şekilde: Sapanca-Arifiye-Geyve-Taraklı- Göynük-Mudurnu-Nallıhan- Beypazarı-Ayaş… Yolun en keyifli bölümleri Sakarya, Bolu ve Ankara arasındaki koridor. Keza yine istikamet boyunca birçok han, kervansaray, kale, köprü, çeşme, hamam gibi tarihi eserlerle karşılaşacağını da söylemek gerek… Yol asfaltlarla döşendiği için bisiklet tutkunları fazla zorlanmayacaktır. Yine de 100 metrelik rakımda başlayıp 961 metrelik Ayaş’ta yolun sonlanacak olması görece parkurun zorluğu olarak kabul edilebilir. Dinlenmek ve rahat bir nefes almak isteyenler ise yol üzerindeki Göynük ve Beypazarı gibi seçenekleri değerlendirebilir.

KONYAALTI-LARA YOLU


Şehir içi bir rota


Diğer bisiklet rotalarına kıyasla şehir içi olması nedeniyle Antalya’daki Konyaaltı- Lara Yolu görece daha rahat bir rota. Özellikle Antalya ve çevresinde yaşayan bisiklet tutkunlarının tercih ettiği bu yol, hafta sonları pedal çevirmek için en keyifli alternatiflerden biri. Rota boyunca Falez Park’ın eşsiz manzarası eşliğinde çayınızı kahvenizi yudumlama imkanınız da var Varyan’dan Lara’ya doğru yol alırken Antalya’nın doğal güzelliklerini seyretme imkanınız da… Şunu da belirtmekte fayda var ki Antalya’da bisiklet kullanımı oldukça yaygın olduğundan şehir içinde bisiklet yolculuğu oldukça güvenli görülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL