SEYAHAT

Özel araçla şehirlerarası yolculuk yapılabiliyor mu?

Türkiye’de her geçen gün corona virüs tedbirleri alınmaya devam ediyor. Alınan tedbirler kapsamında şehirlerarası seyahatlere kısıtlama getirildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Corona virüse karşı alınan yeni tedbirlerin peş peşe açıklanmasının..

Özel araçla şehirlerarası yolculuk yapılabiliyor mu?

Türkiye’de her geçen gün corona virüs tedbirleri alınmaya devam ediyor.

Alınan tedbirler kapsamında şehirlerarası seyahatlere kısıtlama getirildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Corona virüse karşı alınan yeni tedbirlerin peş peşe açıklanmasının ardından şehirlerarası otobüs yolculuklarına sınırlama getirildiği duyuruldu. Şehirlerarası otobüs seferleri valilik iznine tabi tutulurken aynı şekilde uçakla seyahat planlayan vatandaşlarında seyahat izin belgesinin bulunması gerekiyor. Özel araçla şehirlerarası seyahat edilebilir mi sorusunun yanıt arayan vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor.

 İşte o açıklama…

Koronavirüs salgınına karşı “valilik izni” ile şehirlerarası seyahat dönemi Cumartesi 17.00 itibarıyla resmen başladı. Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutulurken, otobüs ve uçak ile şehirlerarası seyahatler artık valiliklerin özel iznine tabi olacak. İçişleri Bakanlığı’nın önceki gece yayımladığı genelge uyarınca otobüs ile şehirlerarası seyahat için vatandaşların valiliklerden izin alması gerekecek.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” belgesi düzenlenecektir.

Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL