MEKANLAR SEYAHAT

Okyanusta Bir Cennet: Vanuatu!

Aralık ayında corona virüsü Çin’de ilk ortaya çıktığından bu yana neredeyse dünyanın her yerine yayıldı. Neredeyse diyoruz çünkü corona virüsünden etkilenmeyen birkaç ülke bulunuyor. Corona virüsü 2019 yılının aralık ayında..

Okyanusta Bir Cennet: Vanuatu!

Aralık ayında corona virüsü Çin’de ilk ortaya çıktığından bu yana neredeyse dünyanın her yerine yayıldı. Neredeyse diyoruz çünkü corona virüsünden etkilenmeyen birkaç ülke bulunuyor.

Corona virüsü 2019 yılının aralık ayında ortaya çıktı. O zamandan bu yana ise salgın küresel bir hal aldı. Dünyanın pek çok yerinde corona virüsü vakaları görüldü, görülmeye de devam ediyor. Ne yazık ki virüs için henüz bir aşı ya da ilaç gelişirilemedi. Ancak bazı ülkelerde vaka sayıları azalıyor. Dünyada corona virüsü görülmeyen ülkeler de var. Bunlardan biri de Okyanusya’da yer alan Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti. Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bu ada ülkesi tamamen izole ve henüz hiçbir vakaya rastlanmadı.

Vanuatu, Pasifik Okyanusu’nda volkanik bir ada ülkesi. Dünya corona virüsü ile boğuşurken bu izole ülkede hiçbir vaka görülmedi.
Vanuatu, Avustralya’nın yaklaşık 2 bin kilometre doğusunda bulunuyor. Konumu itibarıyla de diğer ülkelerden çok daha izole bir hayat sürülüyor.
Vanuatu, Uluslararası kuruluşlar tarafından 2006 ve 2010’da dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak ilan edildi.

Vanuatu’nun Türkiye’ye uzaklığı 15 bin 300 kilometre. Vanuatu ile Türkiye arasında 2014 yılında yapılan anlaşmanın ardından vize uygulaması kalktı.
Ancak ülkede 2015 yılında meydana gelen Pam kasırgası sebebiyle ekonomik değerlerinin üçte ikisi yok olmuştu. Ne yazık ki ülkede sağlık sistemi de gelişmiş değil.

Vanuatu’nun 300 bin kişilik nüfusu 83 adasının 65’ine yayılmış durumda. Ülke, eşsiz sahilleriyle gelirini büyük ölçüde turizmden sağlıyor. Bunların başında da balayı turizmi geliyor.

Okyanusta adeta bir cennet olan ülke, aynı zamanda dalgıçların uğrak yeri. Adaların çoğunda golf sahaları bulunuyor. Ayrıca kano, balık avı, yelken, rüzgar sörfü ve su kayağı gibi çeşitli su sporları da yapılabiliyor.
Krunal ve Pooja Tandel Ramteke isimli Hint çift ise corona virüsü krizi çıktığında tatil için Vanuatu’daydı. 16 Mart’ta Hindistan’nın Gujarat kentinden gelen çift, dış uçuşlar yasaklandığı için Vanuatu’da kaldı.
Her ikisi de acil bakım doktorları olan çift, o zamandan bu yana Vanuatu’da sıkışmış durumda. Ülkeden ne zaman ayrılacaklarına dair fikirleri olmadığını belirten çift; “Endişeliyiz” diyor.

Ancak doktor çift, Vanuatu’nun başkenti Port Villa’da olası bir corona virüsü salgınına karşı gönüllü olmak ve bir yoğun bakım birimi inşa etmek için yerel sağlık yetkilileriyle iletişime geçti. Vanuatu’da corona virüsünün yayılmasını engellemek için 26 Mart’ta hükümet olağanüstü hal ilan etti. Tüm havaalanları ve kruvaziyer limanlarını kapatıldı. Adalar arasında seyahat etmek yasaklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL