SİNEMA

Ödüllü Filmler listesi!

Ödüllü filmler listemizde yer alan birbirinden güzel ve etkileyici filmleri bir araya getirdik. İşte, Oscar Ödüllü filmler listesinde sinema eleştirmenlerinden tam not alan yıllara göre göre sıralanmış bol ödüllü filmler… Ay Işığı (2017) IMDb: 7,4 İnsan..

Ödüllü Filmler listesi!

Ödüllü filmler listemizde yer alan birbirinden güzel ve etkileyici filmleri bir araya getirdik. İşte, Oscar Ödüllü filmler listesinde sinema eleştirmenlerinden tam not alan yıllara göre göre sıralanmış bol ödüllü filmler…

Ay Işığı (2017) IMDb: 7,4

İnsan ilişkilerini ve insanın kendisini fark etmesini konu alan Ay Işığı filmi, 2016 yılında vizyona giren ve Oscar ödüllü bir filmdir. Filmde, siyahi genç bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kalma mücadelesini anlatır.

Spotlight (2016) IMDb: 8,1

The Boston Globe gazetesinde çalışanların, rahiplerin çocukları taciz ettiğine dair skandalı çözmeye ve bölgedeki Katolik kilisesinin de bu olayı örtmeye çalışmasının anlatıldığı film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asıl gerçeği araştıran gazetecilerin önüne, kilise çalışanlarından ve avukatlardan oluşan bir engel çıkar.

12 Yıllık Esaret (2014) IMDb: 8,1

1841 Yılının savaş öncesi amerika’sında özgür bir zenci olan Solomon Northup, müzik işi için kendisiyle görüşmek isteyen iki adam tarafından alıkonulup, köle olarak satılmasını, başından geçenleri ve 12 yıllık esaretini gözler önüne seriyor.

Argo: Operasyon (2013) IMDb: 7,7

Gerçek bir hayat hikayesini anlatan bir film olan “Argo” altı Amerikalıyı kurtarmak için düzenlenen, İran rehine krizinin sahne arkasında ortaya çıkan ve halkın yıllar sonra öğrendiği gizli bir operasyonu incelemektedir. İran devriminin kontrol edilemeyecek noktaya ulaştığı dönemde, 4 Kasım 1979′da militanlar Tahran’daki ABD elçiliğine saldırırlar ve içeride bulunan 52 Amerikalıyı rehin alırlar.

Zoraki Kral (2011) IMDb: 8,0

İngiliz Kraliyet Ailesi, önemli bir sorun ile karşı karşıyadır. Kral V. George öldüğünde krallık makamı büyük çocuğu Edward’ a kalmıştı fakat Edward bu makamı istemiyordu çünkü Amerikalı bir sevgilisi vardı ve onunla evlenmek istiyordu. Kraliyet ailesinden birisi İngiliz kadınlardan başkasıyla evlenemezdi. Bu yüzden karallık makamını kardeşi VI. George’ ye bıraktı. VI. George’nin ise önemli bir rahatsızlığı bulunuyordu. Çocukluğundan beri kekemelik sorunu yaşıyordu ve bu rahatsızlık halka seslenişinde sıkıntı oluşturuyordu. Konuşma günü gelene kadar kekemeliği yenebilmek için dönemin en ünlü konuşma terapisti Lionel Logue’ ye giden VI. George’ nin bu süreçte yaşadıklarını anlatan filmde başrolde Colin Firth yer alıyor.

Soysuzlar Çetesi (2010) IMDb: 8,3

Inglourious Basterd filmi ikinci dünya savaşında geçmektedir. Eğer İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan bir film yapacaksanız ve bu film gerçekten konuyu güzelce işleyip izleyiciye etkili bir şekilde ulaştırırsanız, Oscar ödülünü almak aslında hiç de zor değil. Soysuzlar Çetesi filmi, bu dediklerimizi çok iyi şekilde yerine getiren ve vizyona girdiği dönemde en çok izlenen filmler arasında yer almaktadır.

Milyoner (2009) IMDb: 8,0

Hindistan’ ın en fakir bölgelerinden birinde dünyaya gelen Jamal, çocukluğundan itibaren dünyanın zorluklarıyla mücadele etmektedir. Diğer çocukların aksine başından geçen olaylardan ders çıkaran ve idealist bir çocuk olan Jamal’ in tek hayali soruları yanıtlayıp büyük ödülü kazanacağı bir yarışmaya katılmaktır.

Akıl Oyunları (2001) IMDb: 8,2

Filmde Nobel ödüllü Amerikalı dahi matematikçi John Nash’ in hayat hikayesi konu edilmiştir. Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Bu sırada şizofreni hastalığına yakalanan fakat bunu bir türlü kabul edemeyen adam, psikiyatrist yardımıyla normale dönmeye çalışır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL