DİZİ

Normal People dizisi hakkında bilmeniz gerekenler!

Aşk hikayelerini anlatan diziler sayamayacağımız kadar çok. Ancak bazıları anlatım şekliyle öne çıkıp hafızalarımızda yer edinmeyi başarıyor. Sally Rooney’in aynı adlı kitabından uyarlanan Normal People, BBC ve Hulu ortak yapımı…

Normal People dizisi hakkında bilmeniz gerekenler!

Aşk hikayelerini anlatan diziler sayamayacağımız kadar çok. Ancak bazıları anlatım şekliyle öne çıkıp hafızalarımızda yer edinmeyi başarıyor.

Sally Rooney’in aynı adlı kitabından uyarlanan Normal People, BBC ve Hulu ortak yapımı. İrlanda’da geçen dizinin yönetmenliğini Lenny Abrahamson ve Hettie Macdonald üstleniyor.

Dizi, aynı liseye giden Marianne Sheridan ve Connell Waldron’ın yıllar geçtikçe değişen ve derinleşen ilişkisini anlatıyor. Marianne karakterini Daisy Edgar-Jones, Connell karakterini ise Paul Mescal canlandırıyor.
Çekimleri İsveç, İtalya ve İrlanda’da yapılan Normal People’da hikaye, İrlanda’nın başkenti Dublin ve Carricklea adlı küçük bir şehirde geçiyor.
Normal People’ın konusu hakkında daha fazla bilgi vermek gerekirse…
Dizinin en etkileyici yönlerinden biri, dramatik aşk hikayelerinden çok uzakta durup duyguları ise bir o kadar derin bir şekilde geçirebilmesi. Oldukça durgun bir hikayede karakterlerin yaşadığı her duyguya ortak olmak, içinde kendimizi bulmak mümkün.

Diğer yandan kamera açıları, renkler ve diyaloglar da Normal People dizisinin izleyiciyi kendine çeken ve diziyi etkileyici kılan detayları arasında. Çekim yapılan bölgelerdeki doğal güzellikler oldukça etkileyici sahnelere zemin hazırlıyor. Ayrıca karakterlerin İrlanda aksanı da Amerikan ve İngiliz yapımlarına alışanlar için diziye fark edilir bir güzellik katıyor. Aşk ve aşkın yaşanış şekli üzerine karmaşık düşüncelere iten Normal People, aynı zamanda ilişkilerde geçim derdi, aile içi şiddet, politik konular ve sınıf farkı gibi konuların ne kadar çarpıcı etkilere sahip olduğunu da gösteriyor.

Dizinin öne çıkan diğer karakterleri ise Connell’ın takdir edilesi annesi Lorraine Waldron, Marianne’nin zengin bir avukat olan annesi Denise Sheridan ve Marianne’nin sorunlu erkek kardeşi Alan Sheridan. Diziyle ilgili en çok konuşulanlardan biri de seks sahneleri. Normal People, “sıradan bir hikaye ve sıradan duygular nasıl bu kadar derin bir şekilde yansıtılabilir” dersi veriyor. Dizi ortalama 30’ar dakikalık 12 bölümden oluşuyor. Yapımcı Ed Guiney, kitabın dışında bir hikaye kurgulamadıklarını söylese de dizinin bu kadar beğenilmesi bu ihtimalin çok da uzak olmadığını gösteriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL