MEKANLAR SEYAHAT

Müze giriş ücretlerine yüzde 50 zam sonrası yeni ücretler!

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında müze giriş ücretlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yüzde 20 zam yapılmıştı. İstanbul, tarihi dokusu ve eşsiz boğaz manzarasının yanı sıra Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış..

Müze giriş ücretlerine yüzde 50 zam sonrası yeni ücretler!

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında müze giriş ücretlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yüzde 20 zam yapılmıştı.

İstanbul, tarihi dokusu ve eşsiz boğaz manzarasının yanı sıra Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış Topkapı Sarayı’yla da turistleri büyülüyor. Yerebatan Sarnıcı ve Arkeoloji Müzesi gibi önemli yapılar da İstanbul’da bulunuyor. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında müze giriş ücretlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yüzde 20 zam yapılmıştı.

Bir önceki dönemde yapılan yüzde 50 zamla birlikte müze giriş ücretleri bir yıl içerisinde neredeyse yüzde 100’e yakın zamlanmıştı. Müze giriş ücretlerine yapılan zam ise sosyal medyanın gündemine oturmuştu. 1 Mart itibariyle ise İBB’nin İstanbul’daki bazı müzelerin giriş ücretlerine yüzde 50 zam yaptığı belirtildi. Peki yeni ücretler ne kadar oldu? Detaylara birlikte bakalım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kültür A.Ş. tarafından işletilen müzelerin girişlerine yüzde 30 ila 50 arasında zam yapıldı.

Müze ücretleri geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığınca yüzde 100’e yakın zamlanmıştı. Ancak bu zamların üstüne 1 Mart itibariyle yapılan zamlar da eklendi.

Buna göre; özellikle turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 gibi müzelerin giriş ücretleri zamlandı.

Önceki dönem ücretsiz olarak ziyarete açılan Tekfur Sarayı Müzesi ücretli yapılarak tam 10 TL, öğrenci 5 TL oldu.

Müze giriş ücretlerinin zamlı fiyatları ise şu şekilde;

Daha önce giriş ücreti 10 TL olan Yerebatan Sarnıcı, yüzde 50 zam yapılarak tam 15 TL, öğrenci ve öğretmen 5 TL, yabancı ziyaretçi ise 30 TL olarak açıklandı.

Giriş ücreti 7.5 TL olan Miniatürk girişi ise 10 TL oldu. Öğrenci 5 TL olurken, yabancı ziyaretçi ise 20 TL oldu. Panorama 1453 ise 7.5 TL’den 10 TL’ye çıktı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL