SİNEMA

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler!

Bazı filmler bizi öyle derinden etkiler ki, herkesin o filmleri bir gün kesinlikle izlemesini isteriz. Sizlerin favori filmlerinizi bilmemiz imkansız ama mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında size yol gösterebiliriz. Kitap..

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler!

Bazı filmler bizi öyle derinden etkiler ki, herkesin o filmleri bir gün kesinlikle izlemesini isteriz. Sizlerin favori filmlerinizi bilmemiz imkansız ama mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında size yol gösterebiliriz.

Kitap Hırsızı (2013) IMDb: 7,6

Marcus Zusak tarafından yazılan filmin konusu olarak, Death, Liesel Meminger’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında dokuz yaşındayken bir Alman çalışan sınıf mahallesinde yetiştirilmesinden başlayan hikayesini anlatıyor. Liesel çok geçmeden kitaplarla öyle bir bağ kurar ki onlarla bir tür aşk ilişkisi yaşamaya başlar. Bir süre sonra da kitap çalmaya ve çaldıklarını da üvey babası ve diğerlerine getirmeye başlar. Death tarafından kaleme alınan roman 2007’de yayınlanmıştır ve halen de gayet başarılı bir biçimde satışı devam etmektedir.

Ejderha Dövmeli Kız (2009) IMDb: 7.8

İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millennium Üçlemesi, tam 41 ülkede 21 milyon satarak rekor kıran, nefes nefese bir roman dizisi. Yayınladığı dönemde kendi topraklarında izlenme rekorları kıran filmin konusu karmaşık gibi dursa da aslında çok basit. Ejderha Dövmeli Kız’da, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, tam 40 yıl önce kaybolan Harriet Venger’i bulmaya çalışır. Bu süreçte de birkaç cinayeti açığa çıkarır. Filmin başında avcı olan Vanger, filmin sonunda doğru av durumuna düşmüştür.

Milyoner (2008) IMDb: 8.0

Hayatımızı etkileyen filmlerin birçoğu daha öncesinde yazılmış kitaplardan oluşmaktadır. Milyoner filmi de kitaptan esinlenerek yazılmış ve birçok ödül almış bir film olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödüllü Hint yazar ve diplomat Vikas Swarup’un Q and A adlı kitabından uyarlanan film Mumbai’in fakir mahallesi Dharavi’den genç bir adamın enteresan hikayesi aktarılmaktadır. Jamal, fakir ve öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük hayali ise Hindistan’ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Yarışma programına katılan Jamal’ın soru cevap verme şekli ise filmi izleyen herkesi oldukça şaşırtmaktadır. Dram, aşk, heyecan ve komediyi içerisinde barındıran bu efsane filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Kapışma (2000) IMDb: 8.3

Suç ve aksiyon türünde son yılların en güzel örneklerinden bir tanesi olan Snatch, Londra’nın yer altı suç örgütünde yaşanan iki farklı konuyu ele alır. Bu iki konunun başlangıcı birbiriyle bağlantılı olmasa da sonrasında olaylar öyle bir gelişir ki, bu iki hikaye arapsaçına döner. Ateşten Kalbe Akıldan Dumana filmi ile benzerlik gösteren Snatch, hiç tartışmasız izleminiz gereken filmler listesinde olmalıdır.

Zincirsiz (2012) – IMDb: 8,5

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl öncesini anlatan bu film tam olarak bir kesişmeyle başlar. Bu kesişmede köle durumunda olan Django ile Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz’un kesişmesidir.

Django’nun tek hedefi, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varmaktır ve özgürlüğü karşısında da Brittle kardeşleri kendisine getirme sözünü vermektedir. İşler tam istedikleri gibi gider ve anlaşma verilen sözler ışığında sağlanır. Gelişen olay neticesinde Schultz ve Django birbirlerinden ayrılamaz. Bu iki karakter yaşanan olayların ardından Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL