SEYAHAT

Mutlaka Görmeniz Gereken Kayıp Şehirler!

Termessos, Türkiye Termessos sanki gerçek bir Taht Oyunları kalesine benzeyen, 1000 metre yukarıda dağın tepesinde girilmesi zor bir şehir. Hatta Büyük İskender bile Türkiye üzerinden saldırırken burayı fethetmek yerine, uğramadan..

Mutlaka Görmeniz Gereken Kayıp Şehirler!

Termessos, Türkiye

Termessos sanki gerçek bir Taht Oyunları kalesine benzeyen, 1000 metre yukarıda dağın tepesinde girilmesi zor bir şehir. Hatta Büyük İskender bile Türkiye üzerinden saldırırken burayı fethetmek yerine, uğramadan geçmeyi tercih etmiş.

Persepolis, İran 

Pers İmparatorluğu’nun başkenti olan Persepolis, başkent olmasının yanında Pers İmparatorluğu’nun her yönden merkeziydi. Atena Akropolisi’nin intikamı olarak Büyük İskender tarafından milattan önce 331 senesinde yakılıp kül edilen şehir bir süre daha başkent olarak kalmaya devam etmiş anca yavaş yavaş ününü ve gücünü yitirmiş.

Copan, Honduras

Yakın tarihte keşfedilen kale, Honduras’ın Sivrisinek ormanında karanlıklar arasında bir süre gizli kaldı. Maya uygarlığının önemli bir kentiydi, ancak 9. yüzyılda gücü yitirmişti. 19. yüzyıla kadar arkeologlar tarafından ziyaret edilmedi. 1980’de Unesco’nun Dünya Mirası listesinde yer aldı.

Kuelap, Peru 

3.000 metre yüksekliğindeki bir uçurumu taçlandıran ve bulut ormanı ile çevrili olan bu kale, Peru’nun “kuzeyin Mach Picchu” dur. Birkaç yıl öncesine kadar Incas tarafından ‘bulut savaşçıları’ olarak bilinen Chachapoyan halkına ev sahipliği yaptı.

Caracol, Belize

Zamanında başka bir büyük Maya şehri -Belize’nin doğusunda- Caracol’un alevi, MS 950 yılında yakıldı. 1937’de maun ağacını isteyen günlükçüler tarafından keşfedilmiştir ve şu anda ülkenin en önemli turistik yerlerinden biridir.

Ciudad Perdida, Kolombiya

Bu 1200 yaşından büyük yapı, Kolombiya’nın Sierra Nevada de Santa Marta sıradağlarında bulunur. Milattan sonra 800 yılında inşa edilmiştir ve bu bölge boyunca bulunan köy ağının merkezi bir parçası olduğuna inanılırdı. Burası 1972 yılında yağmacılar tarafından yeniden keşfedilmiştir.

İngapirca, Ekvator

Unesco koruması altındaki Ingapirca, ülkenin en önemli arkeolojik kazı alanı ve Ekvator Incalarının mimari harikası olarak kabul ediliyor.

Vilcabamba, Peru 

Vilcabamba, İnkaların, İspanyollar ülkelerini işgal ederken Peru’da sığındıkları şehirdir. İngiliz fotoğrafçı ve araştırmacı Peter Frost 1999’da yaptığı bir gezi sırasında sığınak şehrin izlerini buldu. Burada tarım terasları, tahıl depoları, mezarlıklar, yüzden fazla dairesel bina, 8 km’lik sulama amaçlı bir kanal keşfettiler. Burada ayrıca altında mezarlık olan, dini amaçlı açık bir alan da mevcuttur.

Coba, Meksika

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’ndaki Maya tapınakları turistlerin sık sık ziyaret ettikleri bir yer. Bu şehir MS bin yıl boyunca büyüdü ama İspanyolların yarımadada gelişi sırasında terk edildi. Konumu hiçbir zaman unutulmamakla birlikte, 1926’ya kadar arkeologlar bölgeyi ziyaret etmemişlerdir.

El Tigre, Guatemala

Guatemala’ya gelen ziyaretçilerin çoğu Tikal’a gider. Önemli Maya döneminden piramitlerin büyük ve çoğunlukla kazılmamış, kompleks bir yerleşimi olmasına rağmen, ormanın derinliklerinde hala yollara ulaşılamaz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL