SEYAHAT

Mücevherlerle dolu görülmesi gereken plaj!

Sahili çöp dökme yeri olarak kullananlar, bu alanın temizlenip koruma altına alınacağını ve ziyarete açılacak bir yer olacağını rüyalarında görseler inanamazlardı. Kaliforniya’nın Fort Bragg sahilindeki çöplük temizlendikten sonra oluşan sahil..

Mücevherlerle dolu görülmesi gereken plaj!

Sahili çöp dökme yeri olarak kullananlar, bu alanın temizlenip koruma altına alınacağını ve ziyarete açılacak bir yer olacağını rüyalarında görseler inanamazlardı.

Kaliforniya’nın Fort Bragg sahilindeki çöplük temizlendikten sonra oluşan sahil kısmına Glass Beach (Cam Plaj) denilmiştir. Plaj, atıkların doğal koşullarda aşınmasıyla oluşan mücevher gibi küçük cam taşlarla doludur.

1906 yılından beri çöplük olarak kullanılan Fort Bragg sahili için 1967 senesinde çöplüğün kaldırılması kararı alınmıştır. Sonra yıllarca sahilin temizliği için uğraşılmış ve 1998 yılında temizlik çalışmaları sonlanmıştır.
Temizlik işlemleri bitince cam kırıklarının dalgaların yardımı ile ufalanıp, sivri kenarlarının yontulduğu görülmüş ve sanki mücevherlerle dolu bir sahilin ortaya çıktığı görülmüş.

Cam Plaj artık çok sayıda turistin ziyaret ettiği koruma altındaki bir turizm bölgesi olarak kullanılmaktadır.

Cam plajlardan 2 adet daha vardır; biri Benicia/ Kaliforniya diğeri ise Hanapepe/Hawai’de bulunuyor.
Camların güzelliğini görünce, insanların yaptığı hataları doğanın kapattığını düşünmeden edemiyorum…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL