MEKANLAR SEYAHAT

Mostar Köprüsündeki Bu Geleneğe Mutlaka Katılın!

Mostar ve özellikle Mostar Köprüsü yerel olarak bilindiği üzere Bosna Hersek’in en önemli turistik mekanlarından biridir. Mostar Köprüsü nerede diyenler için, köprü Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer alan ve eski bir..

Mostar Köprüsündeki Bu Geleneğe Mutlaka Katılın!

Mostar ve özellikle Mostar Köprüsü yerel olarak bilindiği üzere Bosna Hersek’in en önemli turistik mekanlarından biridir.

Mostar Köprüsü nerede diyenler için, köprü Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer alan ve eski bir tarihi olan köprüdür.

Çarpıcı Osmanlı mimarisinin, geçtiği güzel mavi Neretva nehrinin, atlayışlarıyla nehrin derinliklerine sıçrayan dalgıçların ve tahrip edilmiş ve molozlardan restore edilmiş uzun tarihin bir birleşimidir Mostar Köprüsü.

16. yüzyılda inşa edilen ve Mimar Hajruddin tarafından tasarlanan Mostar Köprüsü’nün inşa edilmesi dokuz yıl sürdü ve Osmanlı köprüsü mimarisinin mükemmel bir örneğidir.

Mostar Köprüsü Atlama Geleneği

 

Mostar’da görülecek en iyi şeylerden biri köprüden atlayış yapan dalgıçlar. Mostar köprüsünün altındaki Neretva nehrine atlamalrını görmek isteyen büyük kalabalıklar burada fotoğraf çekinip bu anı ölümsüzleştirmek istiyorlar. Bu atlayışı denemeniz pek tavsiye edilmez çünkü atlayış tehlikelidir ve bu atlayışlar sırasında birçok kişi yaralanmıştır.

Mostar’da  köprüden atlama geleneği 1664’te başladı. Yerel geleneğe göre , 16 yaşındaki bir çocuğun köprüden geçiş hakkı olarak atlaması gerekiyır, ancak daha da önemlisi, bu atlayışı gerçekleştirmeyen kişilerin hayatının başarısız olacağı söyleniyor.

Köprünün yeniden yapılandırılmasından bu yana, Mostar Dalış kulübü köprüden atlayanların kayıtlarını tutuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL